Kwesty na cmentarzach
Na polskich cmentarzach, m.in. w Krakowie,
Poznaniu, Szczecinie, Płocku i Warszawie, odbyły się w
poniedziałek kwesty; dochód większości z nich zostanie
przeznaczony na renowacje zabytkowych nekropolii. W roli kwestarzy
występowali m.in. artyści, politycy i samorządowcy.
01.11.2004 | aktual.: 01.11.2004 18:27
W stolicy na Cmentarzu Powązkowskim odbyła się jubileuszowa zbiórka pieniędzy. Kwestę zainicjował przed 30 laty Jerzy Waldorff. W tym roku - podobnie jak w latach poprzednich - kwestowano także na warszawskim Cmentarzu Ewangelicko- Reformowanym.
Na krakowskim Cmentarzu Rakowickim kwestę na renowację starych nagrobków zorganizowano już po raz 24. Na cmentarzu tym, wytyczonym w 1802 r., spoczywa wiele osób zasłużonych dla historii i kultury Krakowa oraz Polski.
Kwesty odbywały się także na innych krakowskich cmentarzach. Działacze Towarzystwa Miłośników Lwowa i Kresów Południowo- Wschodnich kwestowali na Cmentarzach Rakowickim, Podgórskim, Salwatorskim i Prądnickim na rzecz ratowania zabytkowych obiektów na Cmentarzu Łyczakowskim we Lwowie.
W Poznaniu kwestowano na renowacje Cmentarza Zasłużonych Wielkopolan, na którym spoczywają m.in. dowódca powstania wielkopolskiego Stanisław Taczak, byli prezydenci miasta Cyryl Ratajski i Jarogniew Drwęski.
Po raz dwunasty kwestę na miejscowych cmentarzach zorganizowały środowiska mieszkających w Bytomiu kresowian. Przez osiem lat zebrane pieniądze wspomagały odbudowę Cmentarza Obrońców Lwowa. W ostatnich latach celem zbiórki jest głównie pomoc najbiedniejszym dzieciom ze Śląska i Kresów.
Około stu kwestarzy zbierało pieniądze na odnowienie najstarszej i najpiękniejszej nekropolii na Podlasiu - ponad 200-letniego cmentarza w Łomży, w ramach akcji "Ratujmy łomżyńskie zabytki cmentarne". Znajduje się n nim ponad 560 zabytkowych nagrobków.
Także około stu osób kwestowało na odnowę zabytkowego - jednego z najstarszych w kraju - cmentarza przy ul. Lipowej w Lublinie. Zbiórkę zorganizowano już po raz 18.
Kilkuset wolontariuszy na kilkudziesięciu cmentarzach Podkarpacia zbierało pieniądze na potrzeby Towarzystwa Pomocy św. Brata Alberta - na utrzymanie domów i kuchni, a także na wyżywienie i ubrania dla potrzebujących.
Na szczecińskim Cmentarzu Centralnym kwestowano na rzecz utrzymania pomnika "Tym, co nie powrócili z morza". Pomnik powstał 15 lat temu. Obecnie znajduje się na nim 250 tabliczek upamiętniających marynarzy oraz pasażerów statków, które zatonęły.
Kwestę zorganizowało w Szczecinie również Stowarzyszenie na rzecz Cmentarza Centralnego. Kilkadziesiąt osób, w tym uczniowie szkoły muzycznej, zbierali pieniądze na ratowanie pomnika Wacława Piotrowskiego, skrzypka, muzykologa, założyciela tamtejszej szkoły muzycznej.
Na renowację Cmentarza Starofarnego kwestowano w niedzielę i poniedziałek na bydgoskich nekropoliach. Fundusze zebrane do puszek przez polityków, artystów i dziennikarzy wspomogą rekonstrukcję ozdobnej bramy i parkanu wokół cmentarza. Podobna zbiórka odbyła się także w Toruniu, gdzie kwestowano na renowację nagrobków cmentarza św. Jerzego.
W Płocku zbierano pieniądze na renowację dwóch zabytkowych cmentarzy, w tym Starego Cmentarza rzymsko-katolickiego przy ul. Kazimierza Wielkiego, jednej z najstarszych polskich nekropolii, założonej pod koniec XVIII wieku.
W Jarosławiu kwestowano na ratowanie zabytków Starego Cmentarza, starszego od warszawskich Powązek i Cmentarza Łyczakowskiego we Lwowie.
Po raz ósmy Społeczny Komitet Ochrony Zabytkowego Cmentarza Rzymskokatolickiego (SKOZCR) w Radomiu prowadził kwestę na ratowanie nagrobków znajdujących się na cmentarzu przy ulicy Limanowskiego.
Ponad trzydziestu aktorów, dziennikarzy, ludzi kultury i radnych kwestowało na cmentarzu komunalnym w Kaliszu. Zebrane przez nich pieniądze zostaną przeznaczone na renowację zabytkowego cmentarza przy tzw. Rogatce, pochodzącej z czasów napoleońskich. Znajdują się tam trzy nekropolie: ewangelicka, prawosławna i rzymsko-katolicka.