Kwaśniewski gani Dudę: "To jest niepoważne"
Aleksander Kwaśniewski skrytykował prezydenta Andrzeja Dudę za decyzję ws. kierowania ustaw koalicji rządzącej do Trybunału Konstytucyjnego. - Niepoważne, a wręcz nieodpowiedzialne - ocenił były prezydent.
Andrzej Duda zapowiedział pod koniec stycznia, że będzie kierował do Trybunału Konstytucyjnego wszystkie ustawy, które są uchwalane bez udziału Mariusza Kamińskiego i Macieja Wąsika. O decyzję prezydenta zapytany został Aleksander Kwaśniewski.
- To jest przytyk, ale jest to też niepoważne. Rozumiem, że prezydent ma bardzo silne przekonanie o wspaniałej roli, jaką odegrali panowie: Mariusz Kamiński i Maciej Wąsik. Udowodnił to ułaskawiając ich po prawomocnym wyroku jaki na nich ciążył. Uważam, że na tym jego wsparcie i gest uznania dla obu panów powinien się skończyć - powiedział były prezydent w rozmowie z Polską Agencją Prasową.
Kwaśniewski podkreślił, że kierowanie przez Dudę ustaw do TK "to komplikowanie i tak trudnej sytuacji prawnej, w której znalazła się Polska w wyniku 8 lat rządów PiS". - Traktuje to jako niepoważne, a wręcz jako nieodpowiedzialne - dodał.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
"Kryzys konstytucyjny". Ruch Sejmu ws. TK
W ubiegłym tygodniu Sejm podjął uchwałę ws. usunięcia skutków kryzysu konstytucyjnego lat 2015-2023 w kontekście działalności Trybunału Konstytucyjnego. Poparło ją 240 posłów, przeciw było 197, nikt się nie wstrzymał od głosu.
"W ocenie Sejmu RP stan niezdolności obecnie funkcjonującego organu do wykonywania zadań TK (...), wymaga ponownej kreacji sądu konstytucyjnego, zgodnie z konstytucyjnymi zasadami oraz przy uwzględnieniu głosu wszystkich sił politycznych szanujących porządek konstytucyjny. Sędziowie odnowionego TK powinni być wybrani z udziałem głosu ugrupowań opozycyjnych. Ustalanie składu osobowego powinno być rozłożone w czasie tak, aby potwierdzić wolę kreacji tego organu w sposób wolny od perspektywy bieżącej kadencji Sejmu i Senatu" - stanowi podjęta przez Sejm uchwała.
W dokumencie napisano, że "Sejm RP apeluje do sędziów Trybunału Konstytucyjnego o rezygnację, a tym samym o przyłączenie się do procesu demokratycznych przemian". Projekt uchwały stanowi element reformy Trybunału Konstytucyjnego, jaką zapowiedział minister sprawiedliwości Adam Bodnar.
Przeczytaj również: