Kurski przebije telewizję Rydzyka. Zamiast hitu na sobotę... Jasna Góra
Publiczna TVP1 staje się jedną z najbardziej rozmodlonych telewizji w Polsce. W sobotni wieczór zamiast filmu pokaże widzom 2-godzinne widowisko z Jasnej Góry. Będzie na nim cały Episkopat i premier Beata Szydło, tyle wystarczyło by w TVP padło hasło: uwaga, teraz będziemy robić misję mediów publicznych.
Koncert „Jasna Góra – polska Kana. Z dawna Polski Tyś Królową” został przygotowany na kulminację obchodów Jubileuszu 300-lecia koronacji Cudownego Obrazu Matki Bożej Częstochowskiej. Ojcowie Paulini z klasztoru cieszą się, że w sobotni wieczór TVP pokaże koncert na żywo i w porze najwyższej oglądalności.
- Widowisko będzie opowieścią, jak obraz Matki Bożej był szczególnie ważny dla polskiego narodu w chwilach utraty lub zagrożenia naszej wolności; w czasach potopu szwedzkiego, rozbiorów Polski, czy okresie reżimu komunistycznego. Ważnym wątkiem przedstawienia będzie historia pielgrzymowania na Jasną Górę, od jego początków do współczesności – czytamy w komunikacie biura prasowego klasztoru na Jasnej Górze.
Coraz więcej mszy w Telewizji Polskiej
W spektakl wplecione zostaną także historie konkretnych ludzi, a dokładniej świadectwa znanych i nieznanych jasnogórskich pielgrzymów o zawierzeniu Matce Boskiej. Opowiedzą, jak doświadczyli umocnienia, uzdrowienia i przemiany swojego życia.
W tym czasie Polsat pokaże mecz siatkówki Polska-Finlandia z Mistrzostw Europy, natomiast TVN film Madagaskar 3. Kto wygra starcie o uwagę widzów i jak będą wyglądać słupki oglądalności można się domyślać. Jacek Kurski, który jak wiadomo czasem sam ustala grafik programów pod rocznice, nie miał wielkiego wyboru.
Koncert powstał dzięki życzliwości i wsparciu premier Beaty Szydło. Poza ważnym patronem imprezie towarzyszył też gest ze strony państwowej instytucji. 799 500 zł brutto - tyle za organizację koncertu zapłaci ministerialne Narodowe Centrum Kultury - podał w czwartek serwis OKOpress.
Msza goni mszę
Ostatnio relacjonowaniu mszy świętych TVP poświęca wyjątkowo dużo czasu. Co szybko wyłapali spostrzegawczy widzowie. Aby potwierdzić to wrażenie, zapytaliśmy w biurze rzecznika, ile dokładnie czasu antenowego TVP przeznacza na transmisję na żywo wydarzeń religijnych. Nie uzyskaliśmy jednak odpowiedzi.
Wiadomo jednak, że już w ubiegłym roku TVP pobiła wszelkie rekordy w transmisjach mszy. Na przykład 41 godzin trwała nieprzerwanie relacja, że Światowych Dni Młodzieży na kanale TVP Info (msza, modlitwy pielgrzymów, droga krzyżowa i oraz nocne czuwanie). Z kolei TVP1 i TVP Polonia transmitowały mszę świętą w języku łacińskim - rozpoczynającą to wydarzenie.
Z okazji 1050. Rocznicy Chrztu Polski (kwiecień 2016) TVP1 transmitowała wielogodzinną mszę świętą, która rozpoczęła się wczesnym popołudniem, a zakończyła wraz z "Wiadomościami" około godziny 20.
W sprawozdaniu abonamentowym TVP nazywa to "nadrobieniem wieloletnich zaległości". przekonuje, że nagłaśnia na swoich antenach "tematy dotychczas przemilczane lub marginalizowane". Oprócz tematyki Żołnierzy Wyklętych to właśnie wydarzenia religijne.