Trwa ładowanie...
d2qw8sw

"Kursk" czeka na podniesienie

Kursk na Morzu Barentsa (po lewej) (AFP)
9 lub 10 lipca mają rozpocząć się prace, których finałem będzie podniesienie wraku atomowego okrętu podwodnego "Kursk" z dna Morza Barentsa. Poinformował o tym w piątek zastępca dowódcy Rosyjskiej Floty Wojennej, wiceadmirał Michaił Barsukow.

d2qw8sw
d2qw8sw

Barsukow powiedział, że z Holandii do Rosji przywieziono już urządzenia techniczne, w tym chwytające, których działanie jest teraz sprawdzane. W operacji wydobywania wraku "Kurska" uczestniczyć będzie 32 nurków - 16 rosyjskich i 16 holenderskich. Pod wodą pracować będzie połowa z nich, a pozostali mają ich ubezpieczać. Nie bierze się pod uwagę przesunięcia terminu wydobycia "Kurska", chyba, że warunki atmosferyczne będą skrajnie trudne.

W połowie września wrak "Kurska" ma być gotowy do wydobycia na powierzchnię. Pierwszy przedział zostanie podniesiony oddzielnie, gdyż jego zewnętrzna powłoka jest bardzo zniszczona i może się rozpaść. Opinię tę podzielają specjaliści holenderscy.

Okręt podwodny "Kursk" zatonął 12 sierpnia 2000 r. Norweskie sejsmografy zarejestrowały tego dnia, że na okręcie doszło do dwóch silnych eksplozji. Dotychczas nie wyjaśniono, jakie były ich przyczyny. (jask)

d2qw8sw
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2qw8sw
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj