Polska"Kurpiki" 2006 - za rozwój kurpiowszczyzny przyznane

"Kurpiki" 2006 - za rozwój kurpiowszczyzny przyznane

Po raz szósty przyznano nagrody
Prezesa Związku Kurpiów. Kurpiki 2006 przyznano tradycyjnie w
10 kategoriach za wkład w odnowę dziedzictwa kulturowego, budowę
tożsamości i pracę na rzecz rozwoju kurpiowszczyzny.

17.04.2007 08:00

Prezes Związku Kurpiów Mirosław Grzyb powiedział, że do dziś nagrodzono 59 osób lub instytucji. Są wśród nich twórcy ludowi, dyrektorzy przedsiębiorstw, samorządowcy, naukowcy, mieszkańcy ościennych gmin, powiatów, a nawet Warszawy.

W tym roku w poszczególnych kategoriach laureatami zostali:

Nauka i Pióro - prof. Barbara Falińska, polonistka, wieloletnia badaczka gwary kurpiowskiej, Warszawa; Ochrona Dziedzictwa Kulturowego - Nadleśnictwo Myszyniec, za dbanie o architekturę kurpiowskich leśniczówek; Twórczość ludowa - Wiesław Kuskowski, artysta plecionkarz, Ostrołęka; Działalność publiczna - Antoni Tomala, Kadzidło; Pracodawca - Bank Spółdzielczy w Myszyńcu, za pozytywny wpływ na rozwój gospodarczy regionu; Promowanie regionu - Teresa i Czesława Niedźwieccy, właściciele pasieki, promujący od lat region swoimi miodnymi wyrobami, Olszewo Borki; Budzenie tożsamości - ks. Wacław Nowacki, za promocję regionu w dalekiej Japonii, zwłaszcza Czarni, miejsca narodzin Brata Zenona Żebrowskiego "Zeno", Czarnia; Muzyka i taniec - Zespół Pieśni i Tańca Zawady za podtrzymywanie lokalnej tradycji; Edukacja regionalna - Przedszkole Miejskie nr 17 w Ostrołęce, za działalność Centrum Edukacji Regionalnej "Kurpik" i krzewienie wśród najmłodszych kultury kurpiowskiej; Talent - Romuald Grużewski, kowalstwo
artystyczne z wykorzystaniem motywów kurpiowskich, Zbójna.

Związek Kurpiów istnieje od 1996 r. i jest ideowym kontynuatorem Związku Puszczańskiego założonego w 1919 r. przez Adama Chętnika. Zrzesza ludzi związanych z regionem Puszczy Zielonej i Puszczy Białej i stawia za cel m.in.: integrowanie Kurpiów i ludzi związanych z regionem - zarówno mieszkających na Kurpiowszczyźnie, jak i rozsianych po Polsce i świecie, pracę organiczną na rzecz rozwoju materialnego i duchowego Kurpiowszczyzny, ocalanie duchowego i materialnego dziedzictwa kulturowego Kurpiów, przejawiającego się m. in. w sztuce ludowej, obrzędach, mowie, śpiewie i zwyczajach.

W 2004 przyznano Związkowi Kurpiów wyróżnienie w konkursie Pro Publico Bono w kategorii inicjatyw na rzecz kultury i dziedzictwa narodowego. Związek wydaje dwumiesięcznik "Kurpie", zrzesza kilkuset członków w kraju i zagranicą.

Źródło artykułu:PAP
Zobacz także
Komentarze (0)