"Kurpiki" 2006 - za rozwój kurpiowszczyzny przyznane
Po raz szósty przyznano nagrody
Prezesa Związku Kurpiów. Kurpiki 2006 przyznano tradycyjnie w
10 kategoriach za wkład w odnowę dziedzictwa kulturowego, budowę
tożsamości i pracę na rzecz rozwoju kurpiowszczyzny.
Prezes Związku Kurpiów Mirosław Grzyb powiedział, że do dziś nagrodzono 59 osób lub instytucji. Są wśród nich twórcy ludowi, dyrektorzy przedsiębiorstw, samorządowcy, naukowcy, mieszkańcy ościennych gmin, powiatów, a nawet Warszawy.
W tym roku w poszczególnych kategoriach laureatami zostali:
Nauka i Pióro - prof. Barbara Falińska, polonistka, wieloletnia badaczka gwary kurpiowskiej, Warszawa; Ochrona Dziedzictwa Kulturowego - Nadleśnictwo Myszyniec, za dbanie o architekturę kurpiowskich leśniczówek; Twórczość ludowa - Wiesław Kuskowski, artysta plecionkarz, Ostrołęka; Działalność publiczna - Antoni Tomala, Kadzidło; Pracodawca - Bank Spółdzielczy w Myszyńcu, za pozytywny wpływ na rozwój gospodarczy regionu; Promowanie regionu - Teresa i Czesława Niedźwieccy, właściciele pasieki, promujący od lat region swoimi miodnymi wyrobami, Olszewo Borki; Budzenie tożsamości - ks. Wacław Nowacki, za promocję regionu w dalekiej Japonii, zwłaszcza Czarni, miejsca narodzin Brata Zenona Żebrowskiego "Zeno", Czarnia; Muzyka i taniec - Zespół Pieśni i Tańca Zawady za podtrzymywanie lokalnej tradycji; Edukacja regionalna - Przedszkole Miejskie nr 17 w Ostrołęce, za działalność Centrum Edukacji Regionalnej "Kurpik" i krzewienie wśród najmłodszych kultury kurpiowskiej; Talent - Romuald Grużewski, kowalstwo
artystyczne z wykorzystaniem motywów kurpiowskich, Zbójna.
Związek Kurpiów istnieje od 1996 r. i jest ideowym kontynuatorem Związku Puszczańskiego założonego w 1919 r. przez Adama Chętnika. Zrzesza ludzi związanych z regionem Puszczy Zielonej i Puszczy Białej i stawia za cel m.in.: integrowanie Kurpiów i ludzi związanych z regionem - zarówno mieszkających na Kurpiowszczyźnie, jak i rozsianych po Polsce i świecie, pracę organiczną na rzecz rozwoju materialnego i duchowego Kurpiowszczyzny, ocalanie duchowego i materialnego dziedzictwa kulturowego Kurpiów, przejawiającego się m. in. w sztuce ludowej, obrzędach, mowie, śpiewie i zwyczajach.
W 2004 przyznano Związkowi Kurpiów wyróżnienie w konkursie Pro Publico Bono w kategorii inicjatyw na rzecz kultury i dziedzictwa narodowego. Związek wydaje dwumiesięcznik "Kurpie", zrzesza kilkuset członków w kraju i zagranicą.