Trwa ładowanie...
szkoła

Kurator chce kar dla nauczycieli z Chełma za rasizm. "Zawiadomię śledczych"

Jest reakcja lubelskiego kuratora oświaty na ośmieszenie przez dwoje nauczycieli ze szkoły w Chełmie czarnoskórego chłopca. Sprawą zajmie się rzecznik dyscyplinarny, ale także śledczy.

Share
Kurator chce kar dla nauczycieli z Chełma za rasizm. "Zawiadomię śledczych"
Źródło: Agencja Gazeta, fot: Elzbieta Du Toit
d15n3fq

Do skandalu doszło w II LO w Chełmie podczas próby poloneza. Jedna z maturzystek zaprosiła na studniówkę kolegę z innej szkoły. Chłopiec wyróżnia się ciemniejszym kolorem skóry. Jej nauczyciel głośno skomentował ten fakt: "Kasia przyprowadziła sobie Murzyna" - stwierdził.

Kiedy o zachowaniu nauczycieli poinformowały media w całej Polsce, sprawą zajęło się Kuratorium Oświaty w Lublinie. Zakończyło się właśnie postępowanie sprawdzające. Kurator podjął decyzję o skierowaniu sprawy do Rzecznika Dyscyplinarnego przy wojewodzie oraz złożeniu zawiadomienia o możliwości popełnienia przestępstwa w Prokuraturze Okręgowej w Lublinie.

- Każdy przypadek naruszenia godności innej osoby przez nauczyciela musi być rozpatrywany w kontekście przestrzegania obowiązujących w Polsce przepisów prawa oraz w odniesieniu do wymogów wynikających z etyki tego zawodu - mówi w rozmowie z "Kurierem Lubelskim" kurator Teresa Misiuk.

d15n3fq

Dodaje, że w środowisku nauczycieli nie powinno być przyzwolenia na zachowania, które godzą w innego człowieka.

Były przeprosiny

Sprawa będzie miała ciąg dalszy choć nauczyciele przeprosili już nastolatka.

Zobacz też: Kierowca nie wpuścił czarnoskórego pasażera do autokaru

Na doniesienia o zachowaniu nauczycieli zareagowali już wcześniej uczniowie i dyrekcja szkoły, do której chodzi ofiara słownej napaści. "Komentarze dotyczące koloru skóry, nie licujące nie tylko z etyką zawodu nauczyciela, ale również poczuciem przyzwoitości zasługują jedynie na bezwzględną pogardę oraz jednoznaczne potępienie" - napisali w oświadczeniu.

To nie spodobało się nauczycielom z konkurencyjnego liceum. "Wyrażamy sprzeciw wobec stygmatyzowania II Liceum Ogólnokształcącego oraz posądzania nas o brak refleksji dotyczących 'wartości, które leżą u podstaw człowieczeństwa'" - głosi stanowisko dyrekcji oraz grona pedagogicznego szkoły.

d15n3fq

Podziel się opinią

Share
d15n3fq
d15n3fq
Więcej tematów