Kupcy ze stadionu podzieleni ws. przeniesienia bazaru
Wciąż nie ma porozumienia w sprawie przeniesienia bazaru ze Stadionu X-lecia w Warszawie do innej części miasta. Polski Klub Gospodarczy - jedno z kupieckich stowarzyszeń - jest zainteresowany terenem przy ul. Marywilskiej na Białołęce. Kupcy ze Stowarzyszenia "Stadion" jeszcze nie podjęli decyzji.
22.05.2007 | aktual.: 22.05.2007 16:13
Odbyło się kolejne już spotkanie władz stolicy i woj. mazowieckiego z przedstawicielami stowarzyszeń kupieckich - Polskim Klubem Gospodarczym, Stowarzyszeniem "Stadion" i Ogólnopolskim Stowarzyszeniem Kupców i Drobnej Wytwórczości.
Jak powiedział wiceprezes Polskiego Klubu Gospodarczego Cezary Bunkiewicz, proponowana przez miasto działka przy ul. Marywilskiej o powierzchni ok. 40 hektarów to tereny po byłej fabryce domów, gdzie w krótkim czasie można zaadaptować na potrzeby handlu budynki i hale produkcyjne. Jego zdaniem, jest to dobra lokalizacja, także ze względu na dojazd.
Lucyna Kwiatek ze Stowarzyszenia "Stadion" potwierdziła natomiast, że część kupców jest zainteresowana działką przy ul. Radzymińskiej w okolicach centrum handlowego M1. Podkreśliła jednak, że dopóki trwają negocjacje decyzja nie jest przesądzona. To nieprawda, że jesteśmy skłóceni - dodała.
Zadeklarowałem, że do końca tygodnia musi być odpowiedź ze strony Agencji Nieruchomości Rolnych Skarbu Państwa i ministerstwa rolnictwa, czy ta działka jest do wykorzystania, czy nie - powiedział dziennikarzom po spotkaniu wojewoda mazowiecki Jacek Sasin. Rozumiem, że jeżeli będzie można mówić o lokalizacji przy Radzymińskiej, to będziemy mieli rozwiązany problem, bo część kupców zadeklarowała, że tę lokalizację akceptuje - dodał.
Zdaniem wiceprezydenta Warszawy Andrzeja Jakubiaka, kupcy powinni jak najszybciej podjąć decyzję.
My jako decydenci musimy wiedzieć, czego państwo tak naprawdę oczekujecie. Bez tego nie możemy podjąć decyzji, a dzisiejszy czas będzie czasem straconym. Powiedzcie, która z lokalizacji i działek zaproponowanych przez miasto, bądź przez województwo, wam odpowiada - zwrócił się do kupców Jakubiak. Przypomniał, że na części działek zaproponowanych kupcom okresy wypowiedzenia to trzy, bądź sześć miesięcy.
Kupcy muszą opuścić Stadion X-lecia do 30 czerwca - wtedy wygasa umowa dzierżawy Centralnego Ośrodka Sportu (COS) z firmą Damis, która w 1989 r. założyła tam "Jarmark Europa". Teren, na którym znajduje się stadion, należy do Skarbu Państwa, a zarządza nim COS.
W połowie maja minister sportu Tomasz Lipiec, uwzględniając prośby kupców z Jarmarku Europa, zdecydował, że do końca września będą oni mogli prowadzić handel na błoniach Stadionu X-lecia. Na koronie handel będzie jednak już zakazany, gdyż rozpoczną się tam prace rozbiórkowe.
Na Stadionie X-lecia ma powstać Narodowe Centrum Sportu, w związku z organizacją w Polsce i na Ukrainie Mistrzostw Europy w Piłce Nożnej - Euro 2012. Pod koniec kwietnia ratusz wydał decyzję o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu, na którym powstanie Stadion Narodowy.
Stadion X-lecia to największy warszawski obiekt sportowy, który obecnie jest wykorzystywany jako bazar - jeden z największych w Europie. Jeszcze w latach 80. odbywały się tam najważniejsze imprezy sportowe w kraju. Stadion był także wykorzystywany do celów kulturalnych i propagandowych: odbywały się tam m.in. koncerty, dożynki i uroczyste obchody ważnych dla PRL rocznic.