Trwa ładowanie...
d2tv5o0

Kulisy negocjacji rządu z narodowcami. Na marszu przemówi Andrzej Duda

Pierwsze ustalenia ws. marszu, który przejdzie ulicami Warszawy 11 listopada. Jak podaje "Gazeta Wyborcza", narodowcy mają wziąć udział w państwowym wydarzeniu, jednak stawiają swoje warunki. Wiadomo również, że o 15 ma przemówić prezydent Andrzej Duda.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Marsz Niepodległości 2017 w Warszawie
Marsz Niepodległości 2017 w Warszawie (PAP)
d2tv5o0

Jedna trasa, dwa marsze - tak na razie wygląda plan centralnych obchodów 11 listopada w stolicy. O godzinie 14 z ronda Dmowskiego ma ruszyć Marsz Niepodległości organizowany przez narodowców. Z kolei godzinę później ma odbyć się państwowy, biało-czerwony marsz, zapowiadany przez prezydenta Dudę i premiera Morawieckiego. Te dwa wydarzenia wywołały niemałe kontrowersje.

Teraz toczą się rozmowy w sprawie wypracowania kompromisu dotyczącego wspólnych obchodów 11 listopada. W piątek w rozmowach uczestniczył Michał Dworczyk, który jako szef kancelarii premiera reprezentował stronę rządową. Z kolei z ramienia stowarzyszania Marsz Niepodległości wystąpił prezes formacji Robert Bąkiewicz.

Doszło do pierwszych ustaleń pomiędzy stronami. Jak podaje "Gazeta Wyborcza", powołując się na źródła z PiS, przez tę godzinę pomiędzy marszami będą śpiewane pieśni patriotyczne. - O 15 na rondzie przemówi prezydent Andrzej Duda. Będzie orkiestra reprezentacyjna Wojska Polskiego, będą transportery, transportery opancerzone Rosomak, platforma, na której będą jechać kombatanci, potem harcerze i władze państwowe - zdradza jeden z członków PiS w rozmowie z "GW".

d2tv5o0

"Wykorzystali zakaz Gronkiewicz-Waltz"

Narodowcy jednak postawili swoje warunki. Domagają się, by na marszu pojawiły się takie hasła jak np. "Bóg, honor, ojczyzna". – Chcemy zachować podmiotowość. Od dziewięciu lat organizujemy marsz i jeśli teraz władza go przejmie jako swój, to po nas – mówi jeden z organizatorów Marszu Niepodległości w rozmowie z "GW".

d2tv5o0

– To jest główna oś sporu między nami a rządem. Chcemy, by przestali mówić, że to marsz państwowy, bo tak nie jest. Wykorzystali zakaz prezydent Hanny Gronkiewicz-Waltz, ale teraz my też jesteśmy w prawie i robimy swój marsz – dodaje.

Obchody Święta Niepodległości z udziałem Pary Prezydenckiej

11 listopada prezydent Andrzej Duda wraz z Agatą Kornhauser-Dudą rozpoczną obchody o 8:15. para prezydencka złoży wieniec przed pomnikiem Wincentego Witosa. Następnie Andrzej Duda w towarzystwie małżonki pojawi się przy grobie prezydenta RP Ryszarda Kaczorowskiego.

d2tv5o0

O godzinie 9 zaplanowana jest msza święta w Świątyni Opatrzności Bożej z udziałem pary prezydenckiej. Po godzinie 10 ma odbyć się ceremonia odsłonięcia tabliczek przy Dębach Niepodległości.

Przed godziną 12 odbędzie się uroczysta odprawa wart przed Grobem Nieznanego Żołnierza. W trakcie uroczystości, w południe, nastąpi wspólne odśpiewanie hymnu państwowego w ramach akcji "Niepodległa do hymnu". Planowane jest wystąpienie prezydenta RP. Andrzej Duda złoży również wieniec przed pomnikiem marszałka Józefa Piłsudskiego.

Z kolei o godzinie 14 odbędzie się uroczystość wręczenia najwyższych polskich odznaczeń - Orderów Orła Białego, nadanych pośmiertnie 25 wybitnym Polakom zasłużonym dla chwały, dobra i pożytku Rzeczypospolitej Polskiej, z okazji Narodowych Obchodów Setnej Rocznicy Odzyskania Niepodległości Rzeczypospolitej Polskiej.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Źródło: "Gazeta Wyborcza"

d2tv5o0

Podziel się opinią

Share

d2tv5o0

d2tv5o0
Więcej tematów