Kułakowski: Polska gotowa do wstąpienia do UE - 1.01.2003
Jan Kułakowski (PAP/Tomasz Gzell)
Zamknięcie szesnastego rozdziału negocjacji z UE, dotyczącego polityki społecznej i zatrudnienia, zapowiedział w czwartek, w przeddzień sesji negocjacyjnej w Brukseli, Jan Kułakowski.
31.05.2001 | aktual.: 22.06.2002 14:29
W Brukseli Polska otrzyma oficjalne stanowisko Unii w sprawie swobodnego przepływu osób.
Rozdział, który zostanie zamknięty, dotyczy polityki społecznej i zatrudnienia. Możliwość jego zamknięcia powstała po wycofaniu przez Polskę wniosku o okres przejściowy w sprawie minimalnych wymagań w zakresie bhp oraz rezygnacji z domagania się okresu przejściowego w sprawie ochrony pracowników przed ryzykiem związanym z narażeniem na działanie czynników biologicznych.
Komisja Europejska, w swoim stanowisku w sprawie swobodnego przepływu osób, proponuje 5-letni okres przejściowy z możliwością jego modyfikacji w stosunku do poszczególnych kandydatów.
Kułakowski zapowiedział, po otrzymaniu oficjalnego stanowiska Komisji. poważne konsultacje w tej sprawie ze wszystkimi partiami politycznymi. Dopiero potem - jak mówił - rząd zajmie stanowisko wobec propozycji Unii.
Podkreślił jednak, że nie zgodzimy się na równanie - ziemia za ludzi - ludzie za ziemię. Polska domaga się wieloletnich okresów przejściowych w swobodnym handlu nieruchomościami, w tym ziemią.
Poproszony o skomentowanie wypowiedzi Zbigniewa Brzezińskiego, według którego realnym terminem wejścia Polski do Unii jest rok 2005, Kułakowski odpowiedział: podtrzymujemy nasze stanowisko, że Polska będzie gotowa - podkreślam gotowa - do wstąpienia do UE 1 stycznia 2003 r.
Minister dodał, że samo wstąpienie zależy i od Unii, i od przebiegu negocjacji. (jd)