Trwa ładowanie...

Kula ognia nad Melbourne. To najprawdopodobniej szczątki rosyjskiej rakiety

Prawdopodobnie duży płonący obiekt, który w nocy rozświetlił niebo w poniedziałek przed północą nad Melbourne, to szczątki rosyjskiej rakiety użytej do wysłania satelity w kosmos. Mieszkańcy stanu Wiktoria opublikowali w mediach społecznościowych nagrania nietypowego zjawiska.

Kula ognia lecąca nad MelbourneKula ognia lecąca nad MelbourneŹródło: Google Maps, TikTok
d1kn6f0
d1kn6f0

Jasna, pędząca po niebie, smuga światła widziana była z centrum Melbourne, a także z zewnętrznych przedmieść, takich jak Sunbury i Mornington.

Australijska Agencja Kosmiczna stwierdziła, że ​​błyski światła były prawdopodobnie pozostałościami rosyjskiej rakiety Sojuz-2, która ponownie weszła w ziemską atmosferę.

- Wystrzelenie rakiety Sojuz-2 miało miejsce wcześniej wieczorem z kosmodromu Plesieck. Według władz rosyjskich wystrzelenie wyniosło na orbitę globalnego satelitę nawigacyjnego nowej generacji "GLONASS-K2" – podała agencja kosmiczna w oświadczeniu. - Wystrzelenie zostało zgłoszone, a pozostałości rakiety miały bezpiecznie ponownie wejść w atmosferę do oceanu u południowo-wschodniego wybrzeża Tasmanii – dodano.

d1kn6f0

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Płonie już kilka dni. Przełomowy moment u wybrzeży Holandii

Profesor Alan Duffy, astronom z Uniwersytetu Swinburne, powiedział stacji radiowej 3AW, że smuga światła płonęła jasno i poruszała się powoli, rozbijając się w powietrzu, co wskazuje, że faktycznie prawdopodobnie została stworzona przez człowieka, a nie była efektem spadającego meteoru czy komety.

Podobnego zdania jest dr Gail Iles, fizyk z RMIT University, którego cytuje The Age. Według niego, że ​​istnieje szansa, że ​​kula ognia powstała przez meteoryt, ​​ponieważ w tym samym czasie miejsce miał deszcz Perseidów. Przyznaje jednak, że "jest znacznie bardziej prawdopodobne, że jest to fragment rakiety".

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d1kn6f0
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1kn6f0
Więcej tematów