Trwa ładowanie...
kukiz '15

Kukiz'15 chce "stanu spoczynku" dla posłów. "Wpisuje się w koncepcje reformatorskie PiS"

Zgodnie z propozycją Kukiz'15, posłowie i senatorowie po ukończeniu 65 roku życia przestają wykonywać swój mandat. Oczywiście będą mogli też zwrócić się o przedłużenie kadencji. Kukiz'15 przyznaje, że wzoruje się na pomyśle PiS.

Share
Kukiz'15 chce "stanu spoczynku" dla posłów. "Wpisuje się w koncepcje reformatorskie PiS"
Źródło: Agencja Gazeta
dwqfeps

Posłowie Kukiz'15 jeszcze w środę złożą do marszałka Sejmu projekt nowelizacji o wykonywaniu mandatu posła i senatora, który wzorują na rozwiązaniach dotyczących sędziów Sądu Najwyższego. "Skoro według PiS sędziowie po 65. roku życia nie powinni orzekać, to czy posłowie i senatorowie w takim wieku powinni tworzyć prawo?" – pyta Kukiz'15 na swoim koncie na Twitterze.

Projekt zakłada, że parlamentarzyści po ukończeniu 65. roku życia mogą, po przedstawieniu zaświadczenia lekarskiego, ubiegać się o przedłużenie mandatu. Decyzja będzie należeć do Państwowej Komisji Wyborczej, która będzie można przedłużyć kadencję posła lub senatora na 4 lata, ale nie więcej niż dwa razy.

dwqfeps

Posłowie Kukiz'15 stwierdzają, że liczą na poparcie PiS, bo propozycja "doskonale wpisuje się w koncepcje reformatorskie rządu". A nowe przepisy przyczynią się do "zwiększenia jakości pracy parlamentu oraz odbudowy autorytetu organów władzy ustawodawczej".

Zobacz także: Marek Jakubiak: rządzący zawarli jakiś deal za naszymi plecami

- Skoro PiS twierdzi, że może w ten sposób skracać kadencję sędziów, którzy powinni być całkowicie niezależni i nieusuwalni, to my w takim razie pokazujemy, że powołując się na podobne uzasadnienia równie dobrze można pójść krok dalej i za pomocą absurdalnej ustawy pozbyć się z Sejmu przynajmniej części niewygodnych dla władzy posłów, ograniczając ich prawa - powiedział PAP poseł Kukiz'15 Jakub Kulesza.

Poseł Kukiz'15 od razu odniósł się do ewentualnych zarzutów o niekonstytucyjność proponowanych przepisów. - Zgodnie z logiką koalicji rządzącej, ustawa ta jest zgodna z Konstytucją dopóki Trybunał Konstytucyjny nie orzeknie inaczej, a zakładamy, że oczywiście bezstronny i niezależny TK uzna, że tak jest – ironizował Jakub Kulesza.

_**Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl**_

dwqfeps

Podziel się opinią

Share
dwqfeps
dwqfeps
Więcej tematów