Trwa ładowanie...
d4879p8

Kukiz'15 o uchwale Zgromadzenia Ogólnego SN: wojna polsko-polska się zaostrza

• Rzecznik klubu Kukiz'15: wojna polsko-polska trwa i zaostrza się
• Według Jakuba Kuleszy, wyjściem z konfliktu wokół TK jest zmiana konstytucji
• Sąd Najwyższy zapowiada respektowanie niepublikowanych wyroków TK
• PiS chce jak najszybciej złożyć w Sejmie projekt nowelizujący ustawę o TK
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Kukiz'15 o uchwale Zgromadzenia Ogólnego SN: wojna polsko-polska się zaostrza
(Agencja Gazeta, Fot: Sławomir Kamiński)
d4879p8

Podjęta we wtorek uchwała Zgromadzenia Ogólnego Sędziów Sądu Najwyższego głosi, że "nieopublikowany wyrok Trybunału Konstytucyjnego o niekonstytucyjności jakiegoś przepisu, uchyla domniemanie jego zgodności z konstytucją już z chwilą ogłoszenia wyroku". TK orzekł 9 marca, że kilkanaście zapisów nowelizacji ustawy o TK, autorstwa PiS, jest niekonstytucyjnych. Według rządu nie był to wyrok i nie będzie publikowany.

- Wojna polsko-polska trwa i się zaostrza, niestety dochodzi do niszczenia bezpieczeństwa praworządności w Polsce, zarówno poprzez działania jednej, jak i drugiej strony - powiedział Kulesza odnosząc się do uchwały Zgromadzenia Ogólnego Sędziów Sądu Najwyższego.

Jak ocenił, jedynym wyjściem z konfliktu wokół TK i unormowania stanu prawnego w Polsce jest proponowana przez Kukiz'15 zmiana konstytucji. Przypomniał, że propozycja jego ugrupowania zakłada m.in. że to Trybunał Konstytucyjny publikuje własne orzeczenia. Jego zdaniem, taka poprawka może pogodzić wszystkie strony konfliktu wokół TK.

d4879p8

Poseł Kukiz'15 pytany o zapowiedź polityków PiS przyspieszenia prac nad nowelizacją ustawy o TK - w związku z uchwałą Zgromadzenia Ogólnego Sędziów Sądu Najwyższego, ocenił, że jest to "zasłona, gra na czas".

- PiS markuje jakieś ruchy, zmierzające do rozwiązania konfliktu wokół Trybunału, a tak naprawdę czeka do momentu, kiedy kadencję kończy sędzia Andrzej Rzepliński i będzie można wybrać nowego przewodniczącego TK, który być może będzie postępował po myśli rządu i PiS - powiedział Kulesza.

Rzecznik klubu PiS Beata Mazurek zapowiedziała we wtorek, że jak najszybciej złożony w Sejmie zostanie projekt nowelizujący ustawę o TK, tak by zakończyć "szerzącą się anarchię".

We wtorek obradowało Zgromadzenie Ogólne Sędziów SN, na którym dyskutowano nad sprawozdaniem z działalności tego sądu, jakie co roku przygotowuje Pierwszy Prezes SN. Oprócz tego Zgromadzenie podjęło dodatkową uchwałę, "kierując się koniecznością zapewnienia jednolitości orzecznictwa sądów powszechnych i wojskowych". Odnosi się ona do kwestii nieopublikowanego przez rząd orzeczenia Trybunału Konstytucyjnego, który uznał za niekonstytucyjne przepisy grudniowej nowelizacji ustawy o Trybunale autorstwa PiS.

Głosi ona, że "Zgodnie z art. 190 ust. 2 Konstytucji RP orzeczenia Trybunału Konstytucyjnego podlegają niezwłocznemu opublikowaniu. Nieopublikowany wyrok Trybunału Konstytucyjnego stwierdzający niezgodność z Konstytucją określonego przepisu uchyla domniemanie jego zgodności z Konstytucją z chwilą ogłoszenia wyroku przez Trybunał Konstytucyjny w toku postępowania".

d4879p8

Podziel się opinią

Share
d4879p8
d4879p8
Więcej tematów