Trwa ładowanie...

Kuba Rozpruwacz był Polakiem? Nowa poszlaka

Znaleziony w Australii list sprzed ponad stu lat uprawdopodabnia tezę, że słynnym londyńskim mordercą kobiet był Polski Żyd Aaron Kosminski - pisze brytyjski tabloid "Daily Mail".
Share
Zwłoki ofiary Kuby Rozpruwacza znalezione na Mitre Square w Londynie
Zwłoki ofiary Kuby Rozpruwacza znalezione na Mitre Square w LondynieŹródło: Wikimedia Commons CC0
d18dlaa

Nowe odkrycie w sprawie zostało dokonane przez amatora-detektywa ("rozpruwaczologa") zafascynowanego sprawą Kuby Rozpruwacza (ang. Jack the Ripper). Chodzi o list znaleziony w starej książce podczas opróżniania półek biblioteki uniwersyteckiej w Melbourne. Pochodzący z 1889 roku list napisany przez duchownego jednego z londyńskich kościołów mówi o ataku nożyczkami przez niejakiego "Kosminskiego" na kobietę o imieniu Mary.

Aaron Kośmiński (urodzony jako Aron Mordke Kozminski w Kłodawie) - pochodzący z Polski imigrant i golibroda - to jedna z osób już wcześniej typowanych jako sprawca brutalnych morderstw londyńskich kobiet z 1898 roku. Jego winy jednak nigdy nie udowodniono. W 1891 roku Kośmiński trafił do szpitala psychiatrycznego z podejrzeniem schizofrenii i spędził tam resztę życia. Jedną z rzeczy mającej świadczyć o niewinności mężczyzny było to, że miał on nie przejawiać skłonności do przemocy.

Według odkrywcy listu Tima Atkinsona, list dowodzi, że w rzeczywistości pochodzący z Polski Żyd miał zabójcze tendencje.

d18dlaa

Choć zagadka seryjnego zabójcy z Londynu pozostaje nierozstrzygnięta do dziś, polski fryzjer był uważany za jednego z głównych podejrzanych m.in. przez ówczesnych detektywów badających sprawę. W ostatnich latach pojawiły się także książki i artykuły naukowe dowodzące jego winy na podstawie badań DNADNA. Wiarygodność tych ustaleń była jednak podważana przez część ekspertów.

Przeczytaj również: Polak uznany za Kubę Rozpruwacza. Oto jego metryka urodzenia

Przez 30 lat pozostawał bezkarny. Chiński "Kuba Rozpruwacz" wpadł przez przypadek

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d18dlaa

Podziel się opinią

Share
d18dlaa
d18dlaa
Więcej tematów