Trwa ładowanie...
d1emjog

Kuba: 200 strajkujących w Guantanamo

Do dwustu wzrosła liczba więźniów, którzy biorą udział w strajku głodowym w amerykańskiej bazie morskiej Guantanamo na Kubie. Powodem protestu jest incydent, do którego doszło podczas modlitwy więźniów.

d1emjog
d1emjog

Strażnik przeszkodził w modlitwie i skonfiskował turban jednego z więźniów, który ten zrobił z prześcieradła. Według przedstawicieli USA, więzień naruszył w ten sposób zasady bezpieczeństwa, obowiązujące w obozie.

Więźniowie już drugi dzień odmawiają jedzenia posiłków. Wielu z nich wypychało prześcieradła, koce i inne przedmioty przez małe otwory w siatkach, stanowiących ściany klatek w których są przetrzymywani. Protestu nie przerwano mimo przekazanej im przez głośniki zgody na noszenie turbanów i obietnicy uszanowania islamu i Koranu.

Rzecznik więzienia w Guantanamo major Stephem Cox informował w czwartek dziennikarzy, że więźniowie otrzymali specjalne kaptury modlitewne, a jeśli chcą mogą zrobić sobie turbany z ręczników. Nie pozwolimy jednak nosić na głowach niczego, w czym można ukryć broń - zaznaczył Cox.

Przedstawiciele USA zapowiedzieli, że nie pozwolą na strajk głodowy. Podkreślili, że jeżeli okaże się to konieczne, więźniowie będą karmieni na siłę.

W bazie Guantanamo przebywa 300 osób, talibańskich wojowników oraz domniemanych członków terrorystycznej organizacji Osamy bin Ladena, al-Qaeda, pochodzących z 25 krajów. (mag)

d1emjog
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1emjog
Więcej tematów