Trwa ładowanie...

Ktoś wreszcie usłyszał wołanie ciężko chorej 26-latki

Rzecznik Praw Pacjenta domaga się od mazowieckiego NFZ wyjaśnień. Na jakiej podstawie odmówiono chorej na raka Edycie Wakulińskiej refundacji leku, który zdaniem lekarzy jest w jej przypadku najskuteczniejszy.

Share
Ktoś wreszcie usłyszał wołanie ciężko chorej 26-latkiŹródło: arch.pryw.
d35ijdq

Edyta jest bohaterką reportażu Wirtualnej Polski „Proszę, nie pozwólcie mi umrzeć”. W wieku 22 lat zdiagnozowano u niej raka piersi. Przeszła operację, po której przez rok dostawała herceptynę; lek, który jej pomaga. Niestety, kiedy nastąpił nawrót choroby, atakując 20% płuc i przenosząc się na kości, NFZ odmówiło refundacji.

- Dostałam maila po artykule na Wirtualnej Polsce od pracownika z biura Rzecznika Praw Pacjenta. Prosił o kontakt – odpowiada Edyta Wakulińska. Zadzwoniła na infolinię. Poproszono ją o przesłanie kopii zebranych dokumentów, m.in. podania z Centrum Onkologii i odmowę NFZ.

d35ijdq

Po przeanalizowaniu zebranych materiałów, Rzecznik Praw Pacjenta Krystyna Kozłowska wystosowała pismo do mazowieckiego NFZ. Prosi w nim o przekazanie szczegółowych informacji nt. „podstaw merytorycznych i formalnych, na podstawie których odmówiono refundacji leku”.

Jak czytamy we wniosku, chodzi o „przekonanie, że w zakresie prognozowania i planowania leczenia zostały wykorzystane wszystkie możliwości tkwiące w systemie obowiązujących norm, zapewniających poczucie respektowania prawa pacjenta do świadczeń zdrowotnych”.

Chociaż pismo trafiło do NFZ tydzień temu, wciąż pozostaje bez odpowiedzi. – Jako załącznik do tej odpowiedzi do Biura Rzecznika Praw Pacjenta powinna również trafić opinia w tej sprawie od krajowego konsultanta w dziedzinie onkologii klinicznej prof. Macieja Krzakowskiego – mówi Wirtualnej Polsce Daria Porębska z Biura Rzecznika Praw Pacjenta. Jak tłumaczy, z takim przypadkiem jak Edyty – kiedy odmówiono refundacji leku, który już raz był przez NFZ finansowany - spotykają się po raz pierwszy.

- Dlatego dopiero po szczegółowym zapoznaniu się z odpowiedziami przez Krystynę Kozłowską, będziemy szerzej komentować tę sprawę – mówi.

Zachęcamy do oglądania programu „Celownik” 18 stycznia o godz. 16:40 na TVP1, w którym będzie wyemitowany reportaż poświęcony sprawie Edyty Wakulińskiej.

Anna Kalocińska, Wirtualna Polska

d35ijdq
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d35ijdq
d35ijdq
Więcej tematów