Kto zastąpi Cezarego Grabarczyka na stanowisku ministra sprawiedliwości?
Kto zastąpi Cezarego Grabarczyka na stanowisku ministra sprawiedliwości? W mediach pojawia się coraz więcej nazwisk potencjalnych kandydatów.
30.04.2015 | aktual.: 30.04.2015 11:40
Premier Ewa Kopacz konsultuje się z doradcami ws. ewentualnych kandydatów na nowego szefa resoru. Wśród dziennikarzy już trwa karuzela nazwisk.
RMF FM powołując się na swoje źródła twierdzi, że jednym z najmocniejszych kandydatów jest dotychczasowy wiceminister w resorcie sprawiedliwości Jerzy Kozdroń. Część mediów, w tym "Super Express", podaje, że Grabarczyka mógłby zastąpić mecenas Roman Giertych, który w rządzie PiS był ministrem edukacji. Szanse na powrót do Ministerstwa Sprawiedliwości ma również - według "SE" - szef NIK Krzysztof Kwiatkowski, który kierował resortem sprawiedliwości w latach 2009-2011.
Zbigniew Ćwiąkalski wskazał z kolei Marka Biernackiego. W TVN24 Ćwiąkalski podkreślał, że nowym ministrem sprawiedliwości powinien zostać ktoś sprawdzony. - Być może Marek Biernacki zgodziłby się objąć to stanowisko. Jeżeli przyszedłby ktoś całkiem nowy, to potrzebowałby co najmniej miesiąca, by się wdrożyć - tłumaczył.
Dymisja Grabarczyka
Premier Ewa Kopacz w środę wieczorem przyjęła dymisję Cezarego Grabarczyka z funkcji ministra sprawiedliwości. Sprawa dotyczy pozwolenia na broń, jakie trzy lata temu uzyskał.
Grabarczyk, tłumacząc swoją decyzję, podkreślił, że jego rezygnacja leży w interesie państwa i wymiaru sprawiedliwości. "Nie może być wątpliwości, co do osoby pełniącej funkcję ministra sprawiedliwości, w szczególności, gdy od 1 lipca 2015 r. wejdzie w życie nowelizacja kodeksu postępowania karnego. Z uwagi na fakt, iż w toczącym się postępowaniu występuję w charakterze świadka - nie mogę komentować przedmiotowej sprawy. Zależy mi na jej szybkim wyjaśnieniu" - napisał w oświadczeniu Grabarczyk.
Zapewnił jednocześnie, że nigdy nie wpływał na decyzje procesowe prokuratorów prowadzących postępowanie, a jego pierwszy kontakt z prokuraturą w tej sprawie nastąpił podczas jego przesłuchania w dniu 20 kwietnia 2015 r.
Grabarczyk podziękował też współpracownikom, instytucjom i partnerom społecznym za współpracę. "Liczę, że ustawa o nieodpłatnej pomocy prawnej, która została skierowana do Sejmu, zostanie uchwalona przed końcem kadencji" - zaznaczył.
Media podały, że Grabarczyk został przesłuchany przez prokuraturę w Ostrowie Wielkopolskim w śledztwie dotyczącym nieprawidłowości, do jakich miało dochodzić w Komendzie Wojewódzkiej Policji w Łodzi przy egzaminach i wydawaniu zezwoleń na broń palną. Policjanci z Łodzi mieli załatwiać VIP-om broń bez konieczności zdawania egzaminów.