Trwa ładowanie...
d3y4qjl
26-10-2011 12:12

Kto po wyborach najwięcej zyskał - najnowszy sondaż

Według pierwszego sondażu Wirtualnej Polski po wyborach na Platformę Obywatelską swój głos oddałoby 38% Polaków, podczas gdy na Prawo i Sprawiedliwość - 29%. W stosunku do wyniku wyborów Platforma utraciła 1% głosów, a poparcie dla PiS nie zmieniło się. Sondaż dla Wirtualnej Polski został zrealizowany przez Instytut Badania Opinii Homo Homini.

d3y4qjl
d3y4qjl

Przeczytaj też: Komentarz Wiesława Dębskiego - Skaczą sobie do gardeł - media mają radochę Komentarz Piotra Gabryela - Grozi nam gospodarcza katastrofa a Tusk...

Trzeci w rankingu jest Ruch Palikota, na który chce głosować aż 13% Polaków. Poparcie dla tej partii wzrosło o 3% (w wyborach poparło ją 10% obywateli). Czwartą pozycję zajmuje Sojusz Lewicy Demokratycznej, na który chce głosować 8% Polaków (tyle samo wyborców oddało głos na SLD 9 października). Z kolei Polskie Stronnictwo Ludowe utraciło 1% poparcia i może liczyć na 7% głosów.

5% ankietowanych nie wskazało żadnej partii.

Jak Polacy oceniają premiera? Z aprobatą o jego pracy wypowiada się obecnie ponad połowa wyborców (58%; w stosunku do ostatniego badania z 6 października poprawa o 3%). Negatywnie ocenia ją 38% ankietowanych (pogorszenie o 2%). Gabinet premiera dobrze ocenia 46% Polaków (poprawa o 1%), tyle samo ma o nim złą opinię (poprawa o 1%).

Wirtualna Polska zapytała badanych również o ocenę działalności prezydenta Bronisława Komorowskiego. Dobrze o prezydencie wypowiada się dwie trzecie Polaków (71%; bez zmian). Źle ocenia jego pracę blisko jedna piąta z nas (16%; poprawa o 3%).

d3y4qjl

Blisko jedna trzecia Polaków (29%) pozytywnie ocenia działania sejmu (poprawa o 3%). Dwie trzecie badanych (68%) ocenia pracę parlamentarzystów negatywnie (pogorszenie o 1%).

Sondaż dla Wirtualnej Polski został przeprowadzony 25 października. Zrealizował je Instytut Badania Opinii Homo Homini. Badanie preferencji politycznych prowadzone jest metodą metodą telefonicznych, standaryzowanych wywiadów kwestionariuszowych wspomaganych komputerowo (CATI - Computer Aided Telephone Interview) na probie losowo-kwotowej stanowiącej liczebną reprezentację cech demograficznych dla ogółu pełnoletnich mieszkańców Polski z zachowaniem rozkładów terytorialnych (dane wg GUS). Wielkość próby to przynajmniej 1067 jednostek w jednym pomiarze.

Joanna Stanisławska, Wirtualna Polska

d3y4qjl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3y4qjl
Więcej tematów