Kto już dostał szczepionkę na COVID? Ogromna dysproporcja od początku programu w Polsce
Z danych Ministerstwa Zdrowia wynika, że jak dotąd przeciw COVID-19 zaszczepiono o kilka milionów więcej kobiet niż mężczyzn. Taka dysproporcja utrzymuje się od początku Narodowego Programu Szczepień.
Jak podaje Ministerstwo Zdrowia, w Polsce wykonano już 9 mln szczepień przeciwko COVID-19. Wśród zaszczepionych jest 5,4 mln kobiet, ale tylko 3,5 mln mężczyzn. Przewaga kobiet zaznaczyła się już po pierwszym miesiącu akcji szczepień i trwa do dziś.
"To są kwestie związane bezpośrednio z demografią szczepionych grup, przede wszystkim z wiekiem i grupą zawodową" - tak na pytania o faworyzowanie kobiet w szczepieniach odpowiadał na Twitterze oficjalny profil Centrum Informacyjnego Rządu "Szczepimy się".
Koronawirus. Zdecydowanie więcej zaszczepionych kobiet
To kobiety dominują w grupie zero, czyli wśród pracowników wykonujących zawody medyczne. Stanowią zdecydowaną większość wśród personelu pielęgniarskiego i położnych. Ta grupa liczy łącznie 343 tys. osób. Dysproporcja płci widoczna jest także wśród lekarzy i dentystów (112 tys. kobiet i 69 tys. mężczyzn).
Kobiety przeważają także w kolejnej grupie, która priorytetowo była szczepiona na COVID-19. Chodzi o 700 tys. nauczycieli.
Kobiet jest też więcej także wśród seniorów, którzy jako pierwsi uzyskali dostęp do szczepień prowadzonych według roczników. Według danych GUS począwszy od 60-latków, w każdym roczniku jest o kilkadziesiąt tysięcy więcej kobiet niż mężczyzn.
Podsumowanie akcji szczepień przynosi też jedną zaskakującą liczbę. Zaszczepiono 7,8 tys. osób o nieustalonej płci - wynika z danych Ministerstwa Zdrowia. Jak to możliwe, skoro numer PESEL, na podstawie którego odbywa się rejestracja do szczepienia, zawiera zakodowaną informację o płci?
Tak jeden z pracowników punktu szczepień wyjaśnia WP: - Taka jest skala pomyłek pisarskich podczas podawania numeru PESEL w trakcie rejestracji przez telefon. Mimo to uprawnienia pacjenta do szczepienia są weryfikowane na miejscu na podstawie dowodu osobistego - wyjaśnia rozmówca.
Koronawirus. Gdzie szczepienia idą najsprawniej?
Liderami w liczbie wykonanych szczepień są duże miasta jak Warszawa czy Katowice. Jednak zestawienie liczby wykonanych szczepień w stosunku do liczby mieszkańców ujawnia lokalnych liderów sprawności akcji.
- Najwyższa średnia 7-dniowa wykonanej dziennie liczby szczepień w przeliczeniu na 10 tys. mieszkańców regionu jest w powiecie aleksandrowskim, w Katowicach i Siemianowicach Śląskich - poinformował Piotr Tarnowski, niezależny analityk danych o epidemii. W jego zestawieniu Warszawa zajmuje ósme miejsce, a na dziewiątym jest Szczecin.
Jak już informowaliśmy, powiat aleksandrowski zawdzięcza pierwsze miejsce działalności 23. szpitala wojskowego w Ciechocinku. System e-rejestracji kieruje tam pacjentów z całego regionu m.in. Torunia i Bydgoszczy.