Trwa ładowanie...

Księżyc Żniwiarzy. W piątek 13 września czeka nas wyjątkowa pełnia. Sprawdź, czym wyróżnia się to zjawisko astronomiczne

Księżyc Żniwiarzy. W piątek 13. według wierzeń uchodzi za najbardziej pechowy dzień w roku. O tej porze będziemy mogli zaobserwować wyjątkowo dziwną pełnię Księżyca.

Share
Księżyc Żniwiarzy. W piątek 13 września czeka nas wyjątkowa pełnia. Sprawdź, czym wyróżnia się to zjawisko astronomiczne
Źródło: iStock.com, fot: kdshutterman
d2qekah

Księżyc Żniwiarzy – piątek 13 września

Według wielu wierzeń piątek 13. uchodzi za najbardziej pechowy dzień w roku. Osoby przesądne obawiają się, że o tej porze może spotkać je coś wyjątkowo złego. Co ciekawe, w tym roku piątek 13. pokrywa się z pewnym wyjątkowo rzadkim zjawiskiem, przypadającym raz na 20 lat. Mowa tu o pełni Księżyca Żniwiarzy, której pasjonaci astronomii z pewnością nie mogą ominąć. Poprzednie tego typu zjawisko miało miejsce 13 października 2000 roku, a kolejne będziemy mogli podziwiać dopiero 13 sierpnia 2049.

Pełni Księżyca Żniwiarzy – co to za zjawisko?

Wiadomo, że podczas wrześniowej pełni Księżyc wschodzi równocześnie ze Słońcem. Zaraz po zniknięciu słonecznej tarczy za horyzontem, będzie można zaobserwować wędrówkę Księżyca po niebie (w związku z czym, będzie wyjątkowo jasno). Określenie „Księżyc Żniwiarzy” nawiązuje do tego, że w dawnych czasach tak jasne nocne niebo pozwalało na zbieranie plonów przez całą dobę. Zjawisko to określano także jako „Księżyc Plonów”, „Pełnię Księżyca Zbiorów” oraz „Księżyc Wina". Niegdyś wierzono, że w tym okresie wyjątkową skuteczność mają różne ochronne rytuały.

d2qekah

Podziel się opinią

Share
d2qekah
d2qekah
Więcej tematów