Trwa ładowanie...

Księża kradną sobie kazania

Księża nagminnie wygłaszają cudze kazania, które znajdują w Internecie - pisze "Gazeta Wyborcza". Zdaniem prawników i duchownych to przestępstwo.

Księża kradną sobie kazaniaŹródło: Jupiterimages
d38oa69
d38oa69

Dziennik podaje, że coraz więcej kapłanów znajduje gotowe kazania na specjalnych portalach z tekstami homilii innych duchownych. Eksperci od homiletyki i prawnicy, powołując się na ustawę o prawie autorskim, zgodnie mówią, że odczytywanie z ambon cudzych kazań to czyn niemoralny i przestępstwo. Jeśli ksiądz wygłasza cudze kazania i nie mówi kto jest autorem, łamie ustawę.

Zdaniem prawników, proceder plagiatów w Kościele może ukrócić pozwanie do sądu księdza, który odczytał nie swoje kazanie w czasie homilii. "Gazeta Wyborcza" dodaje, że w księgarni św. Wojciecha ukazała się właśnie książka dla księży pod tytułem "Ściągać czy nie ściągać", która ma uzmysłowić kapłanom co w sztuce głoszenia kazań można, a co nie.

Zdaniem współautora, księdza profesora Macieja K. Kubiaka, problem nieuczciwych księży, którzy dopuszczają się plagiatów, narasta. Dziennik podaje, że publikacja wywołała spore poruszenie w środowisku kościelnym. (IAR)

d38oa69
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d38oa69
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj