PolskaKsiążki na Rok Gombrowicza

Książki na Rok Gombrowicza

Nowa edycja "Dzienników" jest jedną z wielu nowości wydawniczych przygotowanych w związku z obchodzonym właśnie Rokiem Gombrowicza. W sobotę przypada 35. rocznica śmierci pisarza, a 4 sierpnia - 100. rocznica urodzin Witolda Gombrowicza.

"Dzienniki" zajmują szczególne miejsca w dorobku Gombrowicza. Krytycy podkreślają, że właśnie one stworzyły normę powojennej polszczyzny literackiej, stały się podręcznikiem stylu bycia i stylu pisania. "Dzienniki" są też kluczem do wielu zagadek gombrowiczowskiej poetyki i światopoglądu.

Trzytomowe wydanie "Dzienników", obejmujących lata 1953-1969, zostało opatrzone posłowiem jednego z najlepszych polskich krytyków i eseistów Wojciecha Karpińskiego. Obecne wydanie zawiera też indeksy osób i postaci fikcyjnych oraz indeks rzeczowo- tematyczny. Bardzo przystępna jest też cena wydania - za trzy tomy "Dzienników" trzeba zapłacić około 20 zł.

Wydawnictwo Literackie (WL) jest głównym polskim wydawcą dzieł Gombrowicza - publikuje jego utwory od 1957 roku, kiedy ukazał się tom opowiadań "Bakakaj". W latach 1986-1997 wydawano "Dzieła" Gombrowicza pod redakcją Jana Błońskiego i Jerzego Jarzębskiego. Od 2002 roku pod patronatem Rity Gombrowicz i Jerzego Giedroycia ukazuje się nowa edycja krytyczna "Pism zebranych" Gombrowicza pod redakcją Włodzimierza Boleckiego, Jerzego Jarzębskiego i Zdzisława Łapińskiego.

Na Rok Gombrowicza WL przygotowało kilka nowości, w tym trzy tomy zatytułowane "Varia", grupujące rozproszone pisma pisarza, m.in. artykuły, a także wybór tematycznych cytatów z dzieł Gombrowicza pod redakcją Włodzimierza Boleckiego pt. "O literaturze polskiej". W tym roku ukażą się również książki "Gombrowicz w Argentynie" Rity Gombrowicz, "Geografia pragnień. Opowieść o Witoldzie Gombrowiczu" Janusza Margańskiego oraz "Gombrowicz. Życie. Literatura" Michała Pawła Markowskiego.

W Roku Gombrowicza WL opublikowało także wybór listów pisarza i członków jego rodziny, a wydawnictwo Czytelnik przygotowuje wybór korespondencji Gombrowicza i Jerzego Giedroycia.

Źródło artykułu:PAP

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)