Polska"Ksiądz szczypał, obmacywał, przemocą całował"

"Ksiądz szczypał, obmacywał, przemocą całował"

Do trzech lat więzienia grozi szefowi stowarzyszenia "Karan", księdzu Bronisławowi R.,który jest oskarżony o molestowanie pracownic i pacjentek.

27.02.2007 11:30

Prokuratura zarzuciła księdzu ze zgromadzenia pallotynów, że "przez wykorzystanie stosunku zależności doprowadził podległe sobie pracownice oraz pacjentki Stowarzyszenia 'Karan' do poddania się innej czynności seksualnej oraz kierował wobec nich groźby karalne".

Oskarżony nie przyznał się do zarzutu - powiedział prokurator Paweł Śledziecki, szef prokuratury na Pradze-Północ. Nie chciał wypowiadać się o szczegółach sprawy. Dodał, że w śledztwie prokuratura zatrzymała paszport księdzu, ale sąd uchylił tę decyzję. Oskarżony ma odpowiadać z wolnej stopy.

Sprawę opisała w 2005 r. "Gazeta Wyborcza". Powołując się na wypowiedzi pracownic antynarkotykowego stowarzyszenia "Karan", gazeta pisała, że ksiądz R. "szczypał, obmacywał, łapał za cycki, przemocą całował". Miał je pytać: nie zgadzasz się na seks, bo jestem gruby?, a w przypływie złego humoru miał wyzywać kobiety i je poniżać.

Oddzielnie pracownice wytoczyły księdzu proces o mobbing, żądając odszkodowania. Ta sprawa jest zawieszona do rozstrzygnięcia procesu karnego.

Według "Gazety Wyborczej", o toczących się postępowaniach "wiedzą przełożeni księdza ze zgromadzenia pallotynów". W 2005 roku stowarzyszenie oświadczyło, że "opublikowanie materiału dotyczącego sprawy, która jest przedmiotem postępowania sądowego ma na celu utrudnianie stronom prowadzenie procesu i wywoływanie presji na skład orzekający".

Katolicki ruch antynarkotyczny "Karan" to obok Monaru największa społeczna organizacja do walki z narkotykami. Ruch, stworzony przez ks. Bronisława R., działa w Warszawie i kilku innych miastach. Na stronach internetowych stowarzyszenia Bronisław R. figuruje jako przewodniczący jego zarządu głównego.

"Karan" - organizacja pożytku publicznego - prowadzi ośrodki leczenia, poradnie, przeprowadza szkolenia itp. Jedną z form aktywności jest program Stop Przemocy, którego celem jest "zapobieganie, niwelowanie i zastępowanie agresji oraz kształtowanie umiejętności prospołecznych wśród młodzieży".

Źródło artykułu:PAP
sądwarszawaksiądz
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)