WP

Ksiądz pokazał na lekcji "Tylko nie mów nikomu". Kuria o obowiązku realizacji programu nauczania

Wirtualna Polska podała informację o prawdopodobnych rozmowach dyscyplinujących z księżmi, którzy pokażą na lekcjach religii film "Tylko nie mów nikomu". Ten błąd wynika z nieprecyzyjnych informacji uzyskanych w rozmowie telefonicznej z pracownikiem Kurii, który nie mógł nam przedstawić oficjalnego stanowiska instytucji.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Projekcja filmu "Tylko nie mów nikomu"
Projekcja filmu "Tylko nie mów nikomu" (East News)
WP

Dokładną ocenę podobnych sytuacji usłyszeliśmy od rzecznika Kurii Diecezji Warszawsko-Praskiej. Jakub Troszyński stanowczo zapewnił, że "nie ma mowy o rozmowach dyscyplinujących".

– Obowiązkiem katechetów jest realizacja programu nauczania przy doborze adekwatnych środków. W celu jak najlepszego przekazania wiedzy, katecheci cieszą się swobodą w wyborze odpowiednich do tematu zajęć metod. Nauczający powinien uwzględnić wiek ucznia i przepisy prawa oświatowego – napisał rzecznik Kurii w przesłanym do WP oświadczeniu.

Wcześniej informowaliśmy o prawdopodobnych rozmowach dyscyplinujących, które mogłyby mieć miejsce z katechetami na terenie diecezji warszawsko-praskiej.

WP

Podkreślamy jeszcze raz: nie było to jednak oficjalne stanowisko Kurii.

Zobacz także: „Tylko nie mów nikomu”. Saryusz-Wolski: za tym filmem stoi opozycja

25 minut zaskakującej katechezy

WP

W jednej ze szkół na lekcji religii ksiądz pokazał 25 minut filmu "Tylko nie mów nikomu". Duchowny powiedział młodzieży, że nie wolno tolerować sytuacji podobnych do tych, które udokumentowano w filmie. Należy je również zgłaszać.

Sygnał o tak przeprowadzonej katechezie na Mazowszu dostała Fundacja "Nie lękajcie się", która pomaga ofiarom księży pedofilów.

– Napisał do nas uczeń trzeciej klasy gimnazjum z Mazowsza. Chłopak powiedział, że na lekcji religii ksiądz włączył początek filmu "Tylko nie mów nikomu". Uczniowie wraz z katechetą zobaczyli 25 minut dokumentu braci Sekielskich – relacjonuje w rozmowie z Wirtualną Polską Ania, pracowniczka Fundacji.

Dodała, że najważniejszy był jednoznaczny komentarz księdza: "Nie wolno tolerować takich sytuacji i należy natychmiast mówić, gdy coś takiego się zdarza".

WP

Rzecznik Kurii zaznacza, że władze diecezji mają obowiązek podejmowania działań wyjaśniających w przypadku oficjalnych skarg. Takie zazwyczaj składają rodzice.

- Do tej pory nikt nie zgłaszał sprawy, która w jakikolwiek sposób dotyczyłaby projekcji filmu "Tylko nie mów nikomu". Kuria Warszawsko-Praska nie podejmowała więc żadnych interwencji ws. wyświetlania filmu "Tylko nie mów nikomu" – podkreśla Jakub Troszyński.

Młodzież była zaskoczona. Spodziewała się słów o "ataku na Kościół", a nie tego, co usłyszała od swojego katechety.
Fundacja poinformowała o zgłoszeniu nastolatka we wtorek.

WP

Pracowniczka fundacji podkreśla, że jest to odpowiedź na sygnał o skrajnie odmiennej sytuacji.

- Kilka dni temu przeczytałam, że ksiądz na katechezie mówił o tym, że to duchowni księża kuszą dzieci. Autor wpisu nie odpowiedział na pytanie, o jaką miejscowość czy szkołę chodzi – mówi nasza rozmówczyni.

Szkoła, z którą skontaktowaliśmy się, nie chciała odnieść się do tematu wyświetlenia filmu "Tylko nie mów nikomu".

– Informacje tego rodzaju są przekazywane tylko rodzicom uczniów naszej szkoły – powiedziała nam sekretarz szkoły.

WP

Katecheta nie chce komentować przeprowadzonej przez siebie lekcji. Pragnie pozostać anonimowy.

Czytaj również: Objawy molestowania seksualnego u dziecka

Masz news, zdjęcie lub film związany z pogodą? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Polub WP Wiadomości
WP
WP