Trwa ładowanie...

Ksiądz oskarżony o przywłaszczenie lichtarzy

Przed sądem w Wieluniu (woj. łódzkie) stanie ks. Marcin J., którego prokuratura oskarżyła m.in. o przywłaszczenie dwóch lichtarzy z klasztoru oo. paulinów w Wieruszowie. Duchownemu grozi kara do pięciu lat więzienia.

Share
Ksiądz oskarżony o przywłaszczenie lichtarzy
Źródło: WP.PL, Fot: Paweł Kozioł
d1xp64v

Jak poinformował prokurator Józef Mizerski z Prokuratury Okręgowej w Sieradzu, akt oskarżenia w tej sprawie trafił już do wieluńskiego sądu.

Według śledczych podczas prowadzonej kilka lat temu rozbiórki budynku gospodarczego należącego do klasztoru o.o. paulinów Marcin J. odnalazł dwa świeczniki w formie rzeźb sakralnych klęczących aniołków. Ich wartość oszacowano na kilkanaście tys. złotych. Następnie - jako ustępujący przeor klasztoru - przywłaszczył je, a później usiłował sprzedać za 13 tys. zł na jednym z portali internetowych.

d1xp64v

Jednocześnie prokuratura ustaliła, że w tym samym czasie duchowny usiłował również sprzedać na portalu cztery metalowe zawiasy wartości tysiąca złotych, które odnalazł na terenie zabudowań należących do parafii w Raszkowie (Wielkopolskie), gdzie był proboszczem.

Według prokuratury zarówno w odniesieniu do figurek aniołków, jak i zawiasów ozdobnych, na duchownym ciążył obowiązek dbania o te przedmioty z uwagi na pełnione funkcje kościelne.

Marcin J. nie przyznał się do winy.

Jak powiedział Mizerski w ocenie biegłego z zakresu historii sztuki przywłaszczone przez księdza przedmioty nie stanowiły dobra o szczególnym znaczeniu dla kultury. Gdyby tak było, duchownemu groziłaby kara do 10 lat więzienia.

d1xp64v

Podziel się opinią

Share
d1xp64v
d1xp64v
Więcej tematów