Trwa ładowanie...
d2zds1t
d2zds1t
Defence24IAR

Ksiądz Czajkowski przyznał się do współpracy z SB

"Rzeczpospolita" informuje, że ksiądz Michał Czajkowski przyznał się do współpracy ze Służbą Bezpieczeństwa. Jednocześnie przeprasza wszystkich, których zawiódł albo skrzywdził, bo jak napisał w oświadczeniu: "Wina moja jest bezsporna".
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
d2zds1t

Oświadczenie duchownego zamieszcza ukazujący się dziś lipcowy numer miesięcznika "Więź", którego ksiądz Czajkowski był kościelnym asystentem. W numerze tym znajduje się też raport z analizy materiałów, znajdujących się w IPN. Wnioski tego raportu - zdaniem "Rzeczpospolitej" - nie pozostawiają wątpliwości: w latach 1960-1984 ksiądz Czajkowski był tajnym i świadomym współpracownikiem SB o pseudonimie Jankowski. Współpracę tę zerwał po zamordowaniu przez funkcjonariuszy SB księdza Jerzego Popiełuszki.

"Wina moja jest bezsporna - napisał ks. Czajkowski w oświadczeniu. - Trudno to 24-letnie uwikłanie tłumaczyć tylko epoką, naiwnością, lękiem, zbytnią swobodą wypowiedzi."

Według "Rzeczpospolitej", współpraca księdza z SB wynika z materiałów zbadanych przez dziennikarzy "Więzi". Dokumentacja dotycząca księdza Czajkowskiego jest bardzo obszerna, a autentyczność materiału w całości nie budzi zastrzeżeń. Wątpliwości dotyczą tylko nielicznych materiałów.

Ksiądz Czajkowski w oświadczeniu przyznającym się do współpracy z SB jednocześnie przeprasza wszystkich, których zawiódł albo skrzywdził. (PAP)

Więcej: Rzeczpospolita - Wina moja jest bezsporna

d2zds1t

Podziel się opinią

Share

d2zds1t

d2zds1t
Więcej tematów