Trwa ładowanie...

Ks. Stanisław S. straci Order Uśmiechu? Kapituła wszczęła procedurę

Kapituła Orderu Uśmiechu wszczęła procedurę zmierzającą do odebrania księdzu Stanisławowi S. nadanego odznaczenia. Duchowny jest oskarżony o molestowanie dzieci. Wcześniej podobną procedurę wszczęto wobec kard. Gulbinowicza.
Share
Ks. Stanisław S. straci Order Uśmiechu? Kapituła wszczęła procedurę
Ks. Stanisław S. straci Order Uśmiechu? Kapituła wszczęła proceduręŹródło: Pixabay
dgvn4xp

Kapituła Orderu Uśmiechu 25 lutego zdecydowała o wszczęciu procedury odebrania odznaczenia wobec księdza Stanisława S. Duchowny oskarżony jest o molestowanie dzieci, co, jak informuje "Gazeta Wyborcza", miało potwierdzić prokuratorskie śledztwo.

Ksiądz Stanisław S. straci Order Uśmiechu? Procedura jak wobec kard. Gulbinowicza

"W związku z powzięciem informacji dot. prawdopodobieństwa krzywdzenia dzieci przez ks. Stanisława S. Zarząd Międzynarodowej Kapituły Orderu Uśmiechu wszczął procedurę zmierzającą do podjęcia przez Zgromadzenie Ogólne MKOU uchwały o pozbawieniu w/w nadanego mu w 1995 roku Orderu Uśmiechu" - czytamy w komunikacie opublikowanym przez Kapitułę Orderu Uśmiechu.

dgvn4xp

Ksiądz Stanisław S. nie jest pierwszym duchownym, wobec którego wszczęto takie postępowanie. W 2020 roku Kapituła Orderu Uśmiechu wdrożyła procedurę wobec kard. Henryka Gulbinowicza.

Ksiądz podał receptę dla Kościoła w Polsce. Jest bardzo prosta

Decyzję o procedowaniu odebrania odznaczenia Gulbinowiczowi (otrzymał je w 2001 roku - red.) podjęto 6 listopada, gdy po komunikacie Nuncjatury Apostolskiej w Polsce kard. Henryk Gulbinowicz pozbawiony został m.in. prawa do celebracji mszy, używania insygniów biskupich czy prawa do pochówku w katedrze w związku z oskarżeniami wysuwanymi pod jego adresem. Gulbinowicz zmarł 10 dni później - 16 listopada.

dgvn4xp

Ksiądz Stanisław S. straci Order Uśmiechu? Kapituła podejmie decyzję

W przestrzeni publicznej pojawia się pytanie, czy w przypadku pozbawienia księdza Stanisława S. Orderu Uśmiechu, może on stracić także inne oznaczenia. Jak informuje "Rzeczpospolita", ksiądz S. może stracić chociażby Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski.

Decyzję ws. ewentualnego odebrania odznaczenia księdzu Stanisławowi S. Kapituła Orderu Uśmiechu podejmie na posiedzeniu 8 marca.

Ksiądz Stanisław S. to znany duchowny w diecezji radomskiej i kapelan NSZZ "Solidarność" Ziemi Radomskiej. Oskarżenia wobec duchownego pojawiły się w 2019 roku, gdy dawni podopieczni księdza zaczęli zeznawać, że miał ich molestować - mieli mieć wtedy od 9 do 12 lat.

dgvn4xp

Do molestowania miało dochodzić w trakcie obozów i biwaków, a także w pokoju na plebanii. Działania wobec księdza Stanisława S. podjęły wszelkie organy w tym prokuratura i kuria diecezjalna. Jak informowaliśmy w Wirtualnej Polsce, śledztwo prokuratury zostało ostatnio umorzone. Powodem jest przedawnienie czynów, zarzucanych duchownemu.

Źródło: "Gazeta Wyborcza"

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

dgvn4xp

Podziel się opinią

Share
dgvn4xp
dgvn4xp
Więcej tematów