Trwa ładowanie...

Ks. Stanisław P. miał skrzywdzić 95 dzieci. Kuria szuka ofiar

Ks. Stanisław P. z diecezji tarnowskiej miał skrzywdzić około 95 dzieci. Kuria próbuje teraz dotrzeć do skrzywdzonych sprzed laty, a tarnowski kościół zapewnia, że każda z ofiar będzie mogła liczyć na wsparcie. Jedna z nich ujawniła, jak wygląda to wsparcie i dlaczego kuria zdecydowała się na taki krok.

Ksiądz miał skrzywdzić prawie setkę dzieciKsiądz miał skrzywdzić prawie setkę dzieciŹródło: Licencjodawca
d3hqw82
d3hqw82

Jak podaje Onet, tarnowska kuria na własną rękę prowadzi poszukiwania ofiar księdza-pedofila. Jeden z pokrzywdzonych w dzieciństwie mężczyzn tłumaczy w rozmowie z portalem, dlaczego władze kościelne podjęły taki krok.

- Kuria próbuje dotrzeć do pokrzywdzonych, bo dobrze wie, że pali im się grunt pod nogami. W ten sposób kuria sonduje, ile pozwów może w tej sprawie wpłynąć. Jeśli pokrzywdzonych było ponad 90 osób, to skala zasądzonych zadośćuczynień przez sądy może być gigantyczna. Dlatego właśnie kuria robi ruch wyprzedzający, żeby do tego nie dopuścić - twierdzi w rozmowie z Onetem mężczyzna.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Ksiądz profesor nie ma złudzeń. "Upolitycznienie religii będzie rosło"

Jak dodaje, próba dotarcia do ofiar "to dobry kierunek", ale "podjęto go zdecydowanie za późno".

d3hqw82

- Kluczowe jest stanięcie w prawdzie, ale też zadośćuczynienie wypłacone wspólnie z oprawcą. Do tego kuria powinna zobowiązać się do udostępniania ofiarom ważnych informacji dotyczących sprawcy i całej sprawy. Dziś pokrzywdzony nie jest stroną w procesie kościelnym. [...] Jest propozycja pomocy psychologicznej albo modlitwy, ale o jakichkolwiek finansowych zadośćuczynieniach kuria nie nawet chce słyszeć - mówi Andrzej.

Kuria oferuje pomoc ofiarom księdza

Zupełnie inaczej sprawę przedstawiają duchowni.

- Jest pomoc zarówno finansowa - związana np. z pokryciem kosztów terapii, leczeniem itd., jak również pomoc specjalistyczna, świadczona chociażby poprzez Fundację św. Józefa, a także pomoc duszpasterska, dzięki specjalnie wyznaczonym duszpasterzom, którzy są gotowi służyć pomocą - mówi Onetowi ks. Ryszard St. Nowak, rzecznik prasowy kurii.

Księża dodają, że zaczęli poszukiwania pokrzywdzonych ponieważ nie znają ich danych. - Sąd Diecezjalny zwrócił się do prokuratury o udostępnienie zgromadzonego materiału dotyczącego osób pokrzywdzonych przez ks. P. Prokuratura odmówiła jednak udostępnienia tych informacji. Dlatego też wbrew niektórym informacjom pojawiającym się w mediach, kuria nie zna danych 95 pokrzywdzonych, a co za tym idzie, nie ma możliwości kontaktowania się z nimi - tłumaczy Nowak.

d3hqw82

I dodaje, że w próbie dotarcia do ofiar zachowywane jest "wyczucie i delikatność".

- Niektórzy bowiem pokrzywdzeni chcą pozostać anonimowi, nieujawnieni i nie chcą kontaktu. Nie chcą niczego, co byłoby dla nich dodatkowym obciążeniem i powracaniem do traumatycznych przeżyć - dodaje.

Sprawa księdza Stanisława P.

Historia ks. Stanisława P. może być jedną z najbardziej przerażających w polskim Kościele katolickim, jeśli chodzi o wykorzystywanie seksualne nieletnich.

d3hqw82

Jak podaje Onet, śledczy z prokuratury dotarli do co najmniej 95 osób pokrzywdzonych przez ks. P. i ustalili, że aż w 77 przypadkach dochodziło do "doprowadzenia do innej czynności seksualnej z udziałem nieletniego".

"Sposób jego zachowania polegał na wybieraniu wśród grupy chłopców, 'ulubieńców' reprezentujących określony typ wyglądu, spokojnych, pokornych, uległych, względnie takich, którzy zwracali na siebie uwagę katechety i skłanianie ich do zajęcia miejsca na kolanach sprawcy, bokiem do niego, a następnie przytrzymywanie jedną ręką w taki sposób, który uniemożliwiał natychmiastowe opuszczenie miejsca, a drugą dotykanie w okolice pleców, ud, pośladków, krocza aż do genitaliów - gładzenie ich poprzez odzież, ale także bez: z włożeniem dłoni pod bieliznę, ściskaniu, co niejednokrotnie powodowało znaczny ból" - napisali śledczy.

Pozostałych szczegółów przestępstw Onet postanowił nie publikować.

d3hqw82

Czytaj też:

źródło: Onet

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d3hqw82
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3hqw82
Więcej tematów