Ks. prof. Michał Heller laureatem Nagrody Templetona
Ksiądz Michał Heller, wybitny polski filozof katolicki, profesor Papieskiej Akademii Teologicznej w Krakowie, został laureatem tegorocznej Nagrody Templetona, przyznawanej za osiągnięcia w dziedzinie myśli filozoficzno-religijnej.
12.03.2008 18:03
Przyznanie ks. Hellerowi tegorocznej nagrody, w wysokości ponad 1,6 miliona dolarów, ogłoszono w środę w ONZ w Nowym Jorku. Wartość pieniężna nagrody przewyższa wartość Nagrody Nobla.
Jak poinformowała przyznająca nagrodę Fundacja Templetona, ks. prof. Heller "przez ponad 40 lat rozwijał niezwykle oryginalne koncepcje na temat genezy i przyczyn powstania wszechświata, często w warunkach intensywnych represji ze strony rządu" - co odnosiło się do epoki komunizmu i władz PRL.
"Profesor Heller zdobył pozycję międzynarodowego autorytetu wśród kosmologów i fizyków swoimi pracami na temat unifikacji ogólnej teorii względności i mechaniki kwantowej, metod geometrycznych w fizyce relatywistycznej oraz filozofii i historii nauki" - czytamy w komunikacie dla prasy o nagrodzie.
Nagroda została ufundowana w 1972 r. przez brytyjskiego przedsiębiorcę i filantropa Sir Johna Templetona pod początkową nazwą "Nagroda Templetona za Postęp w Religii". W 2001 r. zmieniono jej nazwę na "Nagroda Templetona za Postęp w Badaniach lub Odkryciach w Dziedzinie Rzeczywistości Duchowej".
Pierwszą laureatką nagrody była Matka Teresa z Kalkuty. Wśród wyróżnionych znalazły się tak znane postacie jak słynny amerykański kaznodzieja protestancki Billy Graham, rosyjski pisarz i dysydent Aleksandr Sołżenicyn, a także wybitny konserwatywny filozof i teolog katolicki Michael Novak, autor m.in. prac o myśli papieża Jana Pawła II.
Wyróżnienie dla księdza profesora Hellera ogłoszono w jego 72. urodziny - urodził się w Tarnowie 12 marca 1936 r. W wieku 17 lat wstąpił do seminarium duchownego w Tarnowie i w 1959 r. przyjął święcenia kapłańskie. W tym samym roku otrzymał dyplom magistra teologii na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim. W 1965 r. zrobił magisterium, a w rok później doktorat z filozofii. W 1969 r. został docentem na KUL.
Pod koniec lat 70. wykładał za granicą, m.in. na Uniwersytecie Katolickim w Leuven w Belgii i na Uniwersytecie w Oxfordzie w Anglii. Od 1985 r. wykłada i prowadzi studia w dziedzinie fizyki, logiki, filozofii i teologii w Papieskiej Akademii Teologicznej w Krakowie. Jest autorem 30 książek i prawie 400 artykułów naukowych.
Tomasz Zalewski