PolskaKs. Isakowicz-Zaleski przygotowuje suplement do "Księży wobec bezpieki"

Ks. Isakowicz-Zaleski przygotowuje suplement do "Księży wobec bezpieki"

Ksiądz Tadeusz Isakowicz-Zaleski planuje pod
koniec roku publikację suplementu do swej książki "Księża wobec
bezpieki na przykładzie archidiecezji krakowskiej". Wcześniej
ukaże się książka, zawierająca niepublikowane dotychczas akta SB
na temat inwigilacji księdza Isakowicza-Zaleskiego oraz wywiad z nim. Obie pozycje wyda krakowski "ZNAK".

Ks. Isakowicz-Zaleski przygotowuje suplement do "Księży wobec bezpieki"
Źródło zdjęć: © PAP

27.04.2007 | aktual.: 28.04.2007 01:44

Ksiądz Isakowicz-Zaleski, który spotkał się w Płocku z czytelnikami, powiedział, iż w suplemencie znajdą się m.in. nowe informacje na temat tajnych współpracowników.

Nie ukrywam, że to tak, jak w pierwszym tomie, są sprawy pozytywne, czyli nieudane werbunki, są represje wobec księży, ale są też kolejni "nowi" tajni współpracownicy, dość znani w Kościele polskim, którzy będą opisani - oświadczył ksiądz Isakowicz-Zaleski.

Jak przyznał ksiądz Isakowicz-Zaleski, suplement zawierał będzie jego polemikę z opiniami, dotyczącymi - jak to określił - "najtrudniejszych spraw", czyli arcybiskupa Juliusza Peatza, arcybiskupa Henryka Nowackiego i biskupa Wiktora Skworca.

Tu mam zamiar opublikować pełne akta, czyli pokazać, co zachowało się w IPN, jak te akta wyglądają, jakie są nowe akta ewentualnie w tej sprawie i niech już czytelnik sam osądzi - zapowiedział.

Ksiądz Isakowicz-Zaleski zaznaczył, iż suplement oprócz informacji z akt prowadzonej obecnie przez niego kwerendy archiwalnej, zawierał będzie także informacje z dokumentów dostarczanych przez samych pokrzywdzonych.

Bardzo dużo ludzi pisze do mnie i bardzo często nawiązuje do wątków opisanych w mojej książce. To jest rzecz dla mnie cenna, bo pomimo kwerendy, okazuje się, że są jeszcze dodatkowe, inne dokumenty. Ważne jest to, że dostarczają je sami pokrzywdzeni - dodał ksiądz Isakowicz-Zaleski.

Z powodu nie wykrycia sprawców krakowski IPN umorzył śledztwo w sprawie dwukrotnego pobicia w 1985 roku księdza Isakowicza-Zaleskiego, ówczesnego kapelana hutniczej "Solidarności", inwigilowanego przez wydział IV SB. Śledztwo w tej sprawie prowadzono od 2005 roku.

Sprawców napaści nie udało się ustalić ani podczas pierwszego śledztwa, podjętego tuż po tych zdarzeniach, w którym wersja udziału funkcjonariuszy SB w ogóle nie była rozważana, ani podczas drugiego śledztwa, umorzonego w 1995 roku z braku dostępu do archiwalnych dokumentów.

W październiku 2005 roku ksiądz Isakowicz-Zaleski otrzymał z IPN status pokrzywdzonego. Po zapoznaniu się z zasobami IPN napisał książkę "Księża wobec bezpieki na przykładzie archidiecezji krakowskiej", jednak nie opisał w niej własnych, dramatycznych przeżyć.

Źródło artykułu:PAP
kościółksiążkaksiądz
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)