WP

Ks. Bronisława Gostomski spoczął w Sierpcu

Proboszcz parafii św. Andrzeja Boboli w Londynie spoczął w grobie rodzinnym na sierpeckim cmentarzu. Wcześniej w Sanktuarium Matki Bożej Sierpeckiej Pani Niezawodnej Nadziei odbyły się uroczystości pogrzebowe.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
WP

Ks. prałat Gostomski zginął w katastrofie prezydenckiego samolotu w Smoleńsku, towarzysząc ostatniemu prezydentowi RP na uchodźstwie Ryszardowi Kaczorowskiemu w podróży do Katynia.

- Odszedł człowiek niewzruszonej wiary i dobroci serca - mówił były rektor Polskiej Misji Katolickiej w Anglii i Walii ks. Stanisław Świerczyński podczas uroczystości pogrzebowych ks. prałata Bronisława Gostomskiego.

- Wierny swej solidnej służbie Bogu, Polsce i człowiekowi; wierny aż do końca - powiedział we wspomnieniu o tragicznie zmarłym kapłanie ks. Świerczyński. Jak mówił, ks. Gostomski był wybitnym duszpasterzem Polaków w Londynie, oddanym zarówno sprawom kościoła, jak i społecznym; szczególną cześć oddawał Matce Bożej Kozielskiej.

WP

Sierpc to rodzinne miasto kapłana, który od 1979 r. był duszpasterzem Polonii w Wlk. Brytanii, a w ostatnich latach kapelanem tamtejszego Stowarzyszenia Polskich Kombatantów i proboszczem parafii św. Andrzeja Boboli w Londynie.

Nabożeństwu, które odprawiono w sierpeckim sanktuarium, przewodniczył biskup płocki Piotr Libera. Uczestniczyli w nim m.in. żona tragicznie zmarłego w katastrofie pod Smoleńskiem prezydenta Kaczorowskiego - Karolina Kaczorowska, wierni z londyńskiej parafii, gdzie w tym samym czasie trwa msza święta pogrzebowa w intencji tragicznie zmarłego kapłana, a także wojewoda mazowiecki Jacek Kozłowski.

Ks. prałat Gostomski, który został pochowany w grobie rodzinnym, obok swej matki, na sierpeckim cmentarzu, został pośmiertnie odznaczony Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski.

Ks. prałat Bronisław Gostomski urodził się w 1948 r. Święcenia kapłańskie przyjął w czerwcu 1972 r. z rąk biskupa płockiego Bogdana Sikorskiego. W 1979 r. ukończył historię na Wydziale Nauk Humanistycznych KUL ze specjalizacją ogólnohistoryczną i archiwalną. W tym czasie rozpoczął pracę w polskiej parafii Księży Marianów w dzielnicy Londynu - Ealing (sam nie był członkiem Zgromadzenia Księży Marianów). W sierpniu 1982 r. został proboszczem parafii w Peterborough, a następnie - w czerwcu 1990 r. - parafii w Bradford.

WP

Od września 2003 r. był proboszczem w parafii św. Andrzeja Boboli w Londynie, która jest Sanktuarium Matki Bożej Kozielskiej. W tamtejszym kościele znajduje się płaskorzeźba Matki Bożej, wykonana potajemnie przez ppor. Tadeusza Zielińskiego w obozie w Kozielsku w 1941 r., koronowana przez papieża Jana Pawła II w 1997 r. w Krakowie. Kult Matki Bożej Kozielskiej był szczególnie bliski ks. prałatowi Gostomskiemu.

Polub WP Wiadomości
WP
WP