Trwa ładowanie...
d3oor3l

Krzysztof Szczerski

Najnowsze informacje

Krzysztof Szczerski to polski polityk. Z zawodu jest politologiem i nauczycielem akademickim. Uzyskał tytuł profesora nadzwyczajnego. Od 2017 roku do 2021 był szefem Gabinetu RP.

Oceń jako pierwszy:
d3oor3l
Data urodzenia:

15.04.1973 (wiek: 50 lat)

Miejsce urodzenia:

Kraków

Pochodzenie:

Polska

East News
Źródło: East News, fot: Tomasz Jastrzebowski

Krzysztof Szczerski urodził się 15 kwietnia 1973 roku w Krakowie. W 2018 roku prezydent Andrzej Duda nadał mu tytuł tytuł naukowy profesora nauk społecznych. Krzysztof Szczerski związany jest z Uniwersytetem Jagiellońskim.

Był posłem na Sejm VII kadencji, a także podsekretarzem stanu w Urzędzie Komitetu Integracji Europejskiej. Od 2015 roku związany również z Kancelarią Prezydenta RP.

Krzysztof Szczerski: wykształcenie

Polityk uczęszczał do VIII Liceum Ogólnokształcącego im. Stanisława Wyspiańskiego w Krakowie. W trakcie nauki Krzysztof Szczerski był stypendystą Krajowego Funduszu na rzecz Dzieci.

Krzysztof Szczerski w 1997 roku uzyskał tytuł magistra politologii na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie. Polityk w 2001 stał się doktorem na Instytucie Nauk Politycznych i Stosunków Międzynarodowych Uniwersytetu Jagiellońskiego.

W 2010 roku na podstawie rozprawy "Dynamika systemu europejskiego" uzyskał habilitację. Za tę pracę naukową Krzysztof Szczerski otrzymał nagrodę Prezesa Rady Ministrów. Polityk od 2013 roku jest profesorem nadzwyczajnym na Uniwersytecie Jagiellońskim.

Krzysztof Szczerski: kariera naukowa

Krzysztof Szczerski zawodowo związał się z Uniwersytetem Jagiellońskim, gdzie został nauczycielem akademickim. Objął na uczelni stanowisko profesora nadzwyczajnego w Katedrze Współczesnych Systemów Politycznych Instytutu Nauk Politycznych i Stosunków Międzynarodowych UJ.

W latach 2005-2007 oraz 2008-2011 Krzysztof Szczerski pełnił funkcję wicedyrektora wcześniej wspomnianego Instytutu. Oprócz tego naukowiec wykładał także m.in. na Wyższej Szkole Biznesu w Nowym Sączu.

Od początku 2013 roku do końca 2014 Krzysztof Szczerski był redaktorem naczelnym dwumiesięcznika "Arcana". Polityk został także członkiem honorowym Klubu Jagiellońskiego w 2013 roku.

Krzysztof Szczerski: działalność polityczna

Krzysztof Szczerski od 1998 roku do 2001 roku był współpracownikiem Kancelarii Prezesa Rady Ministrów rządu premiera Jerzego Buzka. Polityk pełnił także funkcję doradcy ministra zdrowia - Franciszki Cegielskiej.

Na początku 2007 roku Szczerskiego powołano na stanowisko podsekretarza stanu w Ministerstwie Spraw Zagranicznych. Z resortu polityk odszedł we wrześniu 2007 roku i rozpoczął pracę podsekretarza stanu w Urzędzie Komitetu Integracji Europejskiej. Pracował tam do stycznia 2008 roku.

W 2009 roku polityk ubiegał się o mandat europosła. Jednak bezskutecznie. W tym samym roku został członkiem Krakowskiego Społecznego Komitetu Poparcia Jarosława Kaczyńskiego w przedterminowych wyborach prezydenckich w 2010 roku.

Także od tego roku Krzysztof Szczerski pracował w Parlamencie Europejskim. W 2011 roku uzyskał mandat poselski z listy Prawa i Sprawiedliwości. W okręgu podkrakowskim uzyskał 4 751 głosów.

Prezydent Andrzej Duda 7 sierpnia 2015 roku powołał Krzysztofa Szczerskiego na stanowisko sekretarza stanu w Kancelarii Prezydenta RP. Wtedy też doszło do wygaśnięcia jego mandatu poselskiego.

Natomiast 4 kwietnia 2017 roku powołano go na stanowisko szefa Gabinetu Prezydenta. Z tej funkcji odwołano go 4 stycznia 2021 roku. W tym samym czasie Krzysztof Szczerski otrzymał nominację na pełnomocnika ds. utworzenia Biura Polityki Międzynarodowej Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej.

Krzysztof Szczerski
Wykształcenie

Wyższe

Zawód

Nauczyciel akademicki

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3oor3l
d3oor3l
d3oor3l
Więcej tematów
d3oor3l