Krzysztof Śmiszek
Miejsce urodzenia: | Stalowa Wola |
Polski prawnik, zajmuje się prawami człowieka i prawami mniejszości, jest też pomysłodawcą i przewodniczącym Polskiego Towarzystwa Prawa Antydyskryminacyjnego. Od 2016 roku doktor nauk prawnych.
Krzysztof Śmiszek – życiorys
Krzysztof Śmiszek urodził się 25 sierpnia 1979 roku w Stalowej Woli. Kształcił się na Uniwersytecie Warszawskim, gdzie skończył Wydział Prawa i Administracji w 2003 roku, a następnie pracował w biurze Pełnomocnika Rządu ds. Równego Statusu Kobiet i Mężczyzn jako prawnik.
Początkowo pełnomocnikiem była Izabela Jaruga-Nowacka (Unia Pracy), a od sierpnia 2004 roku Magdalena Środa (bezpartyjna) – Krzysztof Śmiszek pracował w biurze do 2005 roku, zajmując się kwestiami ustawodawstwa antydyskryminacyjnego i jako ekspert ds. przeciwdziałania dyskryminacji. W 2006 roku Śmiszek ukończył Podyplomowe Studium Prawa Europejskiego UW.
Krzysztof Śmiszek był szefem Grupy Prawnej Stowarzyszenia Kampania Przeciw Homofobii od 2001 roku, należał też do Komitetu wspólnotowego zajmującego się walką z dyskryminacją w latach 2001–2006. Śmiszek działał w Departamencie Prawnym Kancelarii Prezesa Rady Ministrów od 2005 do 2008 roku, a następnie do 2010 roku w Brukseli jako koordynator stowarzyszenia Equinet (Europejska Sieć Współpracy Urzędów ds. Równego Traktowania).
Krzysztof Śmiszek wykładał również na studiach podyplomowych UW na kierunku gender studies w 2010 i 2012 roku, a między 2011 a 2016 rokiem działał w Zakładzie Praw Człowieka tej uczelni. Działał w organizowanym przez Radę Europu programie HELP, w którym był trenerem praw człowieka. W 2014 roku Krzysztof Śmiszek dołączył do Europejskiej Sieci Ekspertów Prawnych w Dziedzinie Niedyskryminacji.
W 2011 oraz 2016 roku nominowano Krzysztofa Śmiszka do nagrody Prawnik Pro Bono, którą odznaczani są prawnicy działający w organizacjach pozarządowych, uczą prawa czy udzielają darmowych porad prawnych.
Krzysztof Śmiszek – publikacje
Krzysztof Śmiszek wydał wiele publikacji związanych z tematyką dyskryminacji i praw mniejszości, które ukazywały się m.in. w „Gazecie Prawnej”, „Gazecie Wyborczej” czy „Rzeczpospolitej”. Śmiszek jest współautorem książki wydanej w 2008 roku książki „Dyskryminacja i mobbing w zatrudnieniu”, a w 2014 roku pojawiła się napisana na zlecenie Komisji Europejskiej publikacja „Combating Sexual Orientation Discrimination in the European Union” (napisana przez Śmiszka i Dorotę Pudzianowską).
W 2015 roku ukazały się redagowane przez Śmiszka i Kingę Wysieńską-Di Carlo „Testy dyskryminacyjne. Praktyczny podręcznik dla organizacji pozarządowych”.
Krzysztof Śmiszek – życie prywatne
Krzysztof Śmiszek od 2003 roku jest partnerem Roberta Biedronia, działacza społecznego i prezydenta Słupska od 2014 roku.
Komentarze