Trwa ładowanie...
ddnpmuo
Krzysztof Łapiński o dyskusji nad expose: więcej bym oczekiwał od przewodniczącego klubu PO
Michał Fabisiak

Krzysztof Łapiński o dyskusji nad expose: więcej bym oczekiwał od przewodniczącego klubu PO

Wystąpienie Pawła Kukiza odnosiło się do konkretów, można nie zgadzać się z Ryszardem Petru, ale też starał się wypowiadać w konkretnych sprawach. Wystąpienie przewodniczącego Sławomira Neumanna nie było jednak na miarę największego klubu opozycyjnego, więcej bym po nim oczekiwał - tak Krzysztof Łapiński (PiS) skomentował dla Wirtualnej Polski wystąpienia szefów klubów parlamentarnych podczas debaty o expose premier Beaty Szydło.
Share
ddnpmuo

Szef klubu PO podczas wystąpienia w Sejmie wyraził m.in. pogląd, że Szydło kieruje rządem, który stworzyła drużyna PiS, kiedy ona była "na urlopie". - Podczas wręczenia aktu powołania na funkcję premiera w Pałacu Prezydenckim i pani, i pan prezydent złożyli swoisty hołd lenny panu prezesowi - ocenił. - I to rozumiemy - dzisiaj jest pani Prezesem Rady Ministrów, ale wszyscy jak tu siedzimy, a szczególnie ta strona sali wie, że prezes jest tylko jeden - podkreślił Neumann, zwracając się do ław, które zajmują posłowie PiS.

I to szef PiS - według niego - wygłosił w środę "prawdziwe expose". Neumann ocenił przy tym, że jest to "niestety, element psucia państwa". - Dzisiaj osoba, która ma realną władzę, nie ma żadnej odpowiedzialności. I to na pewno nie buduje demokracji i demokratycznego państwa prawa - podkreślił szef klubu Platformy.

ddnpmuo

Neumann zwrócił się do Kaczyńskiego z apelem, by po ostatnich decyzjach PiS, dotyczących m.in. roli opozycji w Sejmie, TK czy zmian w służbach specjalnych, "przestał już być takim demokratą". - Niech pan przestanie, niech pan o nas nie dba. Dzisiaj mamy wrażenie, że przesuwamy się w kierunku standardów zupełnie nieeuropejskich, gdzie rola opozycji jest absolutnie marginalizowana, a rola niezależnych instytucji państwa niszczona i podporządkowywana władzy jednej partii - powiedział polityk PO. Zadedykował też Kaczyńskiemu słowa Cycerona: "bądźmy niewolnikami prawa, abyśmy mogli być wolni".

Szef klubu PO ironizował również, że decyzja Dudy o ułaskawieniu b. szefa CBA to także realizacja hasła "koniec z arogancją władzy". - Panie prezydencie, zawiódł pan nas i miliony Polaków tą decyzją, był to wyraz politycznego klientyzmu - ocenił Neumann. - Wiele państwo mówicie o polityce historycznej. Do historii przejdzie to, co zrobił pan prezydent, to będzie jeden z głównych elementów waszej polityki historycznej, ułaskawienie Mariusza Kamińskiego - dodał.

Neumann mówił także, że decyzję prezydenta dobrze opisuje inne hasło premier Szydło: "rodzina i sprawiedliwość". - Sprawiedliwość dla rodziny Prawa i Sprawiedliwości, to jest rzeczywiście prawdziwe hasło - powiedział.

Zobacz przemówienie Neumanna w Sejmie:

ddnpmuo

Podziel się opinią

Share
ddnpmuo
ddnpmuo
Więcej tematów