Rośnie liczba chorych. Epicentrum jest Chorwacja

W Europie rozprzestrzenia się jedna z najbardziej zaraźliwych chorób - krztusiec. Szczególnie alarmująca sytuacja jest w Chorwacji, która stała epicentrum zakażeń. Jedną z przyczyn wzrostu zachorowań na krztusiec jest spadek liczby szczepień wśród dzieci i kobiet w ciąży.

Obecnie europejskim epicentrum krztuśca jest Chorwacja. Zdjęcie ilustracyjne
Obecnie europejskim epicentrum krztuśca jest Chorwacja. Zdjęcie ilustracyjne
Źródło zdjęć: © Getty Images | 2021 Anadolu Agency
oprac. PJM

09.04.2024 | aktual.: 09.04.2024 12:01

Krztusiec to ostra choroba zakaźna, która atakuje układ oddechowy. Charakteryzuje się nawracającym przebiegiem, a zakażenie najczęściej następuje drogą powietrzno-kropelkową - podaje PAP. U niemowląt i dzieci typowym objawem krztuśca jest napadowy, "szczekający" kaszel, który towarzyszy wydzielaniu lepkiej wydzieliny. U osób dorosłych choroba ta objawia się przewlekłym kaszlem.

Niedawno odnotowano wzrost liczby zachorowań na krztusiec w kilku krajach europejskich, takich jak Czechy, Dania, Belgia, Hiszpania i Wielka Brytania. "Jednak obecnie europejskim epicentrum krztuśca jest Chorwacja, gdzie w ciągu ostatnich 15 miesięcy zanotowano aż 6381 przypadków" - informuje chorwacki dziennik "Jutarnji list".

Spadła liczba szczepień

Jednym z czynników, które przyczyniają się do rozprzestrzeniania się krztuśca w Europie, jest spadek liczby szczepień. W większości krajów europejskich dzieci otrzymują pierwsze dwie dawki skojarzonej szczepionki przeciwko krztuścowi, błonicy i tężcowi w wieku od dwóch miesięcy do pierwszego roku życia. Kolejna dawka jest podawana w wieku dwóch lat, a ostatnia w wieku od trzech do siedmiu lat.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Żeby chronić noworodki przed chorobami, szczepionkę przeciwko krztuścowi podaje się również kobietom w ciąży. Jak zauważył British Medical Journal, akceptacja szczepień w tej grupie spadła z ponad 70 proc. we wrześniu 2017 r. do 58 proc. we wrześniu 2023 r.

Krztusiec u dorosłych ma zazwyczaj nieprzyjemny przebieg. Z kolei u najmłodszych może prowadzić do wielu poważnych powikłań, a w niektórych przypadkach nawet do śmierci - przypomniał dziennik "Jutarnji list".

Źródło: PAP

Czytaj także:

Źródło artykułu:PAP
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (54)