Działo się we wtorek w nocy. Rosja wystrzeli Angarę. Po raz pierwszy z Wostocznyj
Wydarzyło się, gdy spałeś. Oto, co odnotowały światowe agencje w nocy z poniedziałku na wtorek.
Rosja po raz pierwszy wystrzeli rakietę Angara A5 z Kosmodromu Wostocznyj
oprac. PJM
09.04.2024 | aktual.: 09.04.2024 08:03
- Rosja po raz pierwszy wystrzeli rakietę Angara A5 z Kosmodromu Wostocznyj. Państwowa agencja kosmiczna Roskosmos poinformowała, że start rakiety odbędzie się we wtorek - donosi Agencja Reutera. Rakieta nośna wystartuje z nowo wybudowanego stanowiska na Kosmodromie Wostocznyj umiejscowionym w lasach regionu Amur na rosyjskim Dalekim Wschodzie, niedaleko granicy z Chinami. "Start - jutro, o 12:00 czasu moskiewskiego - poinformował Roskosmos na Telegramie. Będzie to czwarty start rakiety Angara A5. Pierwszy lot testowy odbył się niemal 10 lat temu, a wszystkie poprzednie starty odbywały się z Kosmodromu Plesieck.
- Watykan potwierdził swój sprzeciw wobec gender i macierzyństwa zastępczego. Deklaracja watykańskiego biura doktrynalnego (DDF) pojawiła się w poniedziałek - donosi Reuter. W 20-stonnicowym dokumencie uznano teorię gender za "niezwykle niebezpieczną" i stwierdzono, że stanowi ona zaprzeczenie " największej możliwej różnicy, jaka istnieje między żywymi istotami: różnicy seksualnej". Szef DDF, kardynał Victor Manuel Fernandez, oświadczył jednocześnie, że Watykan sprzeciwia się prawom anty-LGBTQ egzekwowanym przez wiele krajów przy wsparciu lokalnych grup katolickich. W deklaracji proszono również temat macierzyństwa zastępczego. Stwierdzono, że posiadanie dziecka poprzez macierzyństwo zastępcze narusza godność zarówno matki zastępczej (łac. surogatki), jak i dziecka.
- Państwa europejskie podpisują zobowiązanie do ochrony infrastruktury Morza Północnego. Wielka Brytania, Belgia, Dania, Niemcy, Norwegia i Holandia podpisały porozumienie o współpracy w celu ochrony infrastruktury podwodnej Morza Północnego, między innymi, przed możliwymi atakami ze strony Rosji - informuje Agencja Reutera. - Morze Północne jest siłą napędową europejskich ambicji w zakresie energii odnawialnej i zerowej emisji netto(...). Dlatego tak ważne jest, abyśmy chronili jego krytyczną infrastrukturę energetyczną teraz i w przyszłości - powiedział brytyjski minister ds. energii jądrowej i odnawialnej, Andrew Bowie. - Wzmocnienie więzi z naszymi kluczowymi północnoeuropejskimi sąsiadami, tak jak to zrobiliśmy dzisiaj, zapewni to, wzmacniając odporność infrastruktury przed tymi, którzy mogą próbować jej zagrozić lub ją zakłócić - dodał.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
- Ponad 6 milionów mieszkańców Kanady obejrzało zaćmienia Słońca. Wydarzenie przyciągnęło do kraju setki tysięcy turystów z różnych stron świata, z których wielu zdecydowało się pojechać do miejscowości położonej w prowincji Ontario, Niagara Falls - podaje PAP. Zjawisko można było obserwować na obszarze o długości 14,7 tys. kilometrów. Ale tylko w środkowej części tego pasa, o szerokości do 200 km, można było doświadczyć pełnego zaćmienia. W Toronto, zaćmienie objęło około 95 proc. tarczy Słońca. Obserwacja zjawiska była utrudniona przez zachmurzenie. W Niagara Falls, które było najbardziej oblężone przez turystów, tydzień wcześniej wprowadzono stan wyjątkowy. Zaćmienie rozpoczęło się tam o 15:18 czasu lokalnego (21:18 czasu polskiego) i trwało 3 minuty i 32 sekundy.
Źródło: Reuters, PAP, WP Wiadomości