Kryzys na granicy. Decyzja Unii Europejskiej
Wyjątkowo napięta sytuacja na granicy polsko-białoruskiej. Unia Europejska reaguje. Zawieszono przepisy o ułatwieniach wizowych dla urzędników białoruskiego reżimu.
Kolejny dzień zaostrzenia kryzysu migracyjnego. W poniedziałek doszło do masowych prób nielegalnego przekroczenia granicy polsko-białoruskiej.
Decyzja Unii Europejskiej
Unia Europejska podjęła decyzję o częściowym zawieszeniu umowy o ułatwieniach wizowych między UE a Białorusią.
Decyzja została podjęta we wtorek przez kraje członkowskie w ramach Rady UE.
Zawieszono przepisy znoszące wymogi dotyczące dokumentów dowodowych, regulujące wydawanie wiz wielokrotnego wjazdu i obniżające opłaty za składanie wniosków wizowych w odniesieniu do urzędników białoruskiego reżimu.
Ales Hojs, minister spraw wewnętrznych sprawującej obecnie unijną prezydencję Słowenii zdecydowanie potępił i odrzucił "dalszą instrumentalizację migracji przez reżim białoruski".
- Niedopuszczalne jest, aby Białoruś bawiła się życiem ludzi dla celów politycznych - podkreślił.
Śledź, co się dzieje na granicy w naszej relacji na żywo: Kryzys przy granicy. Żaryn ujawnił wiadomości. "Migranci otrzymują instrukcje".
Narada Andrzeja Dudy ze sztabem kryzysowym
W Biurze Bezpieczeństwa Narodowego odbyła się narada prezydenta Andrzeja Dudy ze sztabem kryzysowym. - Panujemy nad sytuacją - zapewnił.
- Trzeba sobie jasno powiedzieć, jest to akcja hybrydowa - powiedział Andrzej Duda. Podkreślił, że były ataki na polską granicę. - Mamy koczowisko, przede wszystkim są tam młodzi mężczyźni. To działania, które musimy odeprzeć. To kwestia obrony bezpieczeństwa naszych obywateli - dodał.
- Zapewniam, że cały czas monitorujemy sytuację. Mamy konieczną infrastrukturę do obrony, a na granicy znajduje się odpowiednia liczba służb - podkreślił prezydent.