Sondaż. Kryzys na granicy. Czego chcą Polacy?
"Czy opozycja powinna współpracować z rządem ws. kryzysu na granicy Polski z Białorusią?" - takie pytanie uczestnikom sondażu SW Research zadała "Rzeczpospolita". Wyniki badania są zaskakujące.
Od kilku miesięcy trwa kryzys na granicy polsko-białoruskiej, gdzie gromadzą się cudzoziemcy z Afganistanu, Syrii czy Pakistanu. To wywołało reakcję władz naszego kraju - w części województwa podlaskiego i lubelskiego ogłoszono stan wyjątkowy, a samą granicę zabezpieczono płotem.
W ostatnich dniach doszło zaś do próby sforsowania polskiej granicy przez grupy migrantów. Straż Graniczna regularnie informuje o próbach nielegalnego wkroczenia na terytorium Polski i zatrzymuje cudzoziemców.
Kryzys na granicy. Polacy chcą współpracy rządu z opozycją
Polskie władze podtrzymują, że kryzys migracyjny na granicy Białorusi wywołany został przez Aleksandra Łukaszenkę. Wojna hybrydowa, jak określają ostatnie działania rządzący, ma zdestabilizować sytuację w Unii Europejskiej. W ten sposób Łukaszenka ma odpowiadać na sankcje UE i fakt, że Wspólnota Europejska kwestionuje ważność ostatnich wyborów prezydenckich na Białorusi.
Imigranci zatrzymani przez wojsko i policję Nagranie z przejścia granicznego w Kuźnicy
Rząd podjął już decyzję o budowie muru na granicy z Białorusią, który ma zahamować przepływ migrantów. Zapora ma powstać do połowy 2022 roku. Podobną decyzję podjęła już Łotwa.
Przeciwko budowie zapory na granicy polsko-białoruskiej głosowali m.in. posłowie Koalicji Obywatelskiej, Lewicy i Polska 2050. Dlatego też "Rzeczpospolita" postanowiła przeprowadzić badanie, aby sprawdzić, czy Polacy chcą współpracy rządu z opozycją ws. kryzysu migracyjnego.
Sondaż dla rp.pl przeprowadził SW Research. Z badania wynika, że aż 69,80 proc. ankietowanych chce, aby opozycja współpracowała z rządem ws. kryzysu na granicy. Przeciwnego zdania jest 8,40 proc. badanych. Opinii w tej sprawie nie ma 21,80 proc. przepytywanych.
Adam Jastrzębski z SW Research w rozmowie z rp.pl zdradził, że częściej za współpracą opozycji z rządem są mężczyźni (71 proc.), osoby o wykształceniu zasadniczym zawodowym (72 proc.) i dochodzie netto od 2001 do 3000 zł (76 proc.).
Wraz ze wzrostem wieku, rośnie odsetek osób, które uważają, że opozycja powinna dogadywać się z rządem ws. sytuacji na granicy. O ile w grupie do 24 lat "za" jest 56 proc. badanych, o tyle w grupie powyżej 50. roku życia współpracy chce 75 proc. badanych.
Badanie SW Research dla "Rzeczpospolitej" przeprowadzono w dniach 9-11 listopada 2021 roku. Analizą objęto grupę 800 internautów powyżej 18. roku życia.
źródło: Rzeczpospolita