Kryzys na granicy pod lupą Europy. Putin "zgodny" z Macronem
Kryzys migracyjny na granicy Polski i Białorusi staje się tematem rozmów najważniejszych przywódców w Europie. Rozmowę na ten temat przeprowadził Emmanuel Macron z Władimirem Putinem. Obaj politycy są zgodni w jednej kwestii.
15.11.2021 21:44
- Prezydent Francji Emmanuel Macron rozmawiał w poniedziałek przez telefon ze swoim rosyjskim odpowiednikiem Władimirem Putinem. Zgodzili się, że należy deeskalować kryzys migracyjny na granicach z Białorusią - przekazał w rozmowie z zagranicznymi mediami jeden z urzędników w Pałacu Elizejskim.
Kryzys na granicy. Putin rozmawiał z Macronem
Jak wynika z nieoficjalnych ustaleń, rozmowa Władimira Putina z Emmanuelem Macronem na temat kryzysu na granicy Polski z Białorusią miała trwać godzinę i 45 minut.
Obaj przywódcy mieli zgodzić się co do konieczności deeskalacji konfliktu, jednak wyrazili różne opinie co do przyczyn, które wywołały kryzys na granicy z Białorusią.
Kryzys na granicy z Białorusią. Putin zgodny z Macronem
- W sprawie migracji, nawet jeśli są rozbieżności co do źródeł obecnego kryzysu na granicy z Białorusią, Władimir Putin powiedział prezydentowi Macronowi, że rozumie potrzebę zakończenia związanego z nią kryzysu, przede wszystkim z poczucia ludzkiej przyzwoitości wobec migrantów, którzy są politycznie wykorzystywani - przekazało źródło z Francji.
- Mamy nadzieję, że ta długa rozmowa przyniesie rezultaty w najbliższych dniach - dodał jeden z doradców prezydenta Emmanuela Macrona.
Z informacji urzędnika wynika też, że w najbliższym czasie Władimir Putin ma rozmawiać z Aleksandrem Łukaszenką na temat kryzysu migracyjnego m.in. na granicy z Polską.
Kryzys na granicy. Merkel rozmawiała z Łukaszenką
Jak informowaliśmy w Wirtualnej Polsce, to niejedyna ważna rozmowa w sprawie kryzysu migracyjnego. W poniedziałek z Aleksandrem Łukaszenką rozmawiała kanclerz Niemiec Angela Merkel.
Przywódcy Białorusi i Niemiec mieli dyskutować na temat możliwych sposobów rozwiązania konfliktu oraz tego, jak nie dopuścić do eskalacji sytuacji na granicy.
Źródło: PAP