Morawiecki zapowiada obostrzenia na święta. Podał datę
- Jutro lub pojutrze przedstawimy zaostrzenia w związku ze świętami i mutacją Omikron. Będziemy wzmacniać mechanizmy obowiązku szczepień, rozważamy wzmocnienie obostrzeń wobec niezaszczepionych - powiedział w poniedziałek premier Mateusz Morawiecki.
Jak mówił "stan spraw" w związku z pandemią w Polsce "przedstawia się bardzo niedobrze". - Jest bardzo dużo zgonów. To są zgony przede wszystkim wśród osób niezaszczepionych - zaznaczył. - Wśród tych zaś, które są zaszczepione i spotyka je ta największa tragedia to osoby, które dotknięte są wieloma innymi chorobami - dodał Morawiecki.
W jego ocenie, wariant Omikron "pewnie już jest w Polsce". - Będziemy również dyskutować o wzmocnieniu zaostrzeń w niektórych miejscach, dla osób niezaszczepionych, aby odpowiedzieć na tę odmianę wirusa - podkreślił.
- Za moment pewnie będzie zidentyfikowany pierwszy pacjent, a potem kolejni - zaznaczył.
Morawiecki podkreślił, że najskuteczniejszą metodą walki z pandemią i ciężkim przebiegiem COVID-19 pozostają szczepionki.
Premier rozmawiał o sytuacji na granicy
Wcześniej premier spotkał się z samorządowcami i żołnierzami z terenów nadgranicznych. Przekazał, że rozmowy dotyczyły też sposobów skutecznego odpierania nielegalnych prób wkroczenia na terytorium Polski, jakie wciąż podejmują migranci. Według niego, granica z Białorusią staje się "coraz bardziej szczelna".
- Podjęliśmy szereg akcji dyplomatycznych i część migrantów już wraca na Bliski Wschód. Jest szansa na to, że reżim się cofnie - zapewnił szef polskiego rządu.
Podkreślił, że obecnie granica polsko-białoruska oddziela dyktaturę od demokracji. - Ona oddziela normalne państwo, które troszczy się o swoich obywateli od państwa, które używa obywateli innych państw jako żywych tarcz - powiedział.
Morawiecki zapewnił ponadto, że na granicy jest wszelki potrzeby sprzęt.Zapewnił również, że nikt z żołnierzy nie śpi już w namiotach. - Wszyscy są ulokowani albo w kontenerach, albo w różnych miejscach przy granicy. Wykorzystywane są hotele, pensjonaty, gospodarstwa agroturystyczne - wyliczał.
- Miarą suwerenności państwa jest szczelność granicy, zdolność do obrony naszego terytorium. I to nasi funkcjonariusze robią znakomicie. Jesteśmy z nich dumni. Cała Polska jest z was dumna, drodzy żołnierze. Bardzo wam dziękujemy, że w ten trudny przedświąteczny czas jesteście na miejscu, służycie Rzeczypospolitej, służycie obronie naszych granic - oświadczył premier.
Kryzys na granicy. Szef MSWiA wprowadza nowe zasady
W ubiegłym tygodniu szef MSWiA Mariusz Kamiński określił regulacje obowiązujące w pasie przygranicznym.
Regulacje, które szef MSWiA wydał w drodze rozporządzenia, mają obowiązywać do 1 marca. Jednym z głównych punktów jest zakaz przebywania przy granicy z Białorusią, który obejmuje 115 miejscowości województwa podlaskiego i 68 miejscowości województwa lubelskiego.
W myśl uchwalonych przepisów zakaz ten nie dotyczy m.in. osób, które "stale zamieszkują, prowadzą działalność gospodarczą, wykonują pracę zarobkową", "są objęte wychowaniem przedszkolnym" czy "są właścicielami lub posiadaczami nieruchomości" na obszarze objętym zakazem.
Na obszarze tym wprowadzono także zakaz noszenia broni. "Wprowadza się zakaz noszenia i przemieszczania w stanie rozładowanym wszelkiego rodzaju broni na obszarze województwa podlaskiego i lubelskiego przyległym do granicy państwowej z Republiką Białorusi na okres od dnia 1 grudnia 2021 r. do dnia 1 marca 2022 r." - przekazano w rozporządzeniu szefa MSWiA.
Minister Mariusz Kamiński swoje regulacje wydał na mocy podpisanej w ubiegłym tygodniu przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacji ustawy o ochronie granicy. Mówi ona, że "w przypadku konieczności zapewnienia bezpieczeństwa lub porządku publicznego w strefie nadgranicznej (...) może być wprowadzony czasowy zakaz przebywania na określonym obszarze".
Decyzję o tym podejmuje w drodze rozporządzenia "minister właściwy do spraw wewnętrznych po zasięgnięciu opinii Komendanta Głównego Straży Granicznej".