Trwa ładowanie...

Kryzys na granicy. "Migranci wszczęli zamieszki po białoruskiej stronie" [NA ŻYWO]

Kryzys na granicy polsko-białoruskiej wciąż trwa. W miejscowości Bruzgi po białoruskiej stronie granicy wybuchły zamieszki z udziałem migrantów - informuje na Twitterze niezależny, opozycyjny kanał Nexta, zamieszczając krótkie nagranie. "Nie wiadomo, co dokładnie spowodowało zamieszki, ale ludzie, którzy zostali zwabieni do lasów przy granicy, a następnie byli przetrzymywani jako zakładnicy targów z UE, mogą mieć wiele powodów do gniewu" - czytamy.

Share
Kryzys na granicy polsko-białoruskiej. Relacja NA ŻYWOKryzys na granicy polsko-białoruskiej. Relacja NA ŻYWOŹródło: East News, fot: LEONID SHCHEGLOV
d1tlrup
Trwa łączenie
19:37, 20.11.2021

- Sobota była spokojna na lubelskim odcinku granicy polsko-białoruskiej, nie stwierdzono żadnych incydentów czy prób nielegalnego przekroczenia  granicy - przekazał w sobotę wieczorem rzecznik Nadbużańskiego Oddziału Straży Granicznej kapitan Dariusz Sienicki. 

Komentuj
19:07, 20.11.2021

W miejscowości Bruzi po białoruskiej stronie granicy wybuchły zamieszki z udziałem migrantów - informuje na Twitterze niezależny, opozycyjny kanał Nexta, zamieszczając krótkie nagranie.

"Nie wiadomo, co dokładnie spowodowało zamieszki, ale ludzie, którzy zostali zwabieni do lasów przy granicy, a następnie byli przetrzymywani jako zakładnicy targów z UE, mogą mieć wiele powodów do gniewu” - czytamy.

Komentuj
17:40, 20.11.2021

- Unia Europejska nie może zmniejszać presji wywieranej na Białoruś, bo  to jedyny język, jaki reżim rozumie. A na wykluczeniu Aleksandra  Łukaszenki z izolacji zależy Kremlowi, bo słaby Łukaszenka osłabia  Putina - mówi "Wyborczej" białoruska ekspertka Hanna Liubakova. 

Komentuj
17:31, 20.11.2021

Białoruska propaganda w reklamach kierowanych do polskich użytkowników serwisu YouTube? O takim przypadku informuje na Twitterze ekskpert ds. międzynarodowych Wojciech Szewko.

Komentuj
17:14, 20.11.2021

Pustki na granicy. Policja pokazał na Twitterze zdjęcia z rejonu Kuźnicy. Na udostępnionych fotografiach nie widać migrantów, którzy jeszcze kilka dni wcześniej znajdowali się po drugiej stronie płotu.  

Komentuj
17:07, 20.11.2021

Choć spora część migrantów opuściła już koczowisko na granicy polsko-białoruskiej, wciąż zdarzają się próby nielegalnego wejścia na polskie terytorium.

W sieci pojawiają się informacje, że migranci zrezygnowali z masowego forsowania granicy na rzecz prób wejścia do Polski w małych grupach.

Komentuj
15:43, 20.11.2021

Kolejne tragiczne doniesienia z granicy polsko-białoruskiej. Polskie Centrum Pomocy Międzynarodowej przekazało informację o dziecku migrantów, które miało umrzeć przed miesiącem na terenie Białorusi.

Sprawa wyszła na jaw podczas interwencji ratowników PCPM w nocy ze środy na czwartek. - W nocy z 17 na 18 listopada udzieliliśmy pomocy medycznej po polskiej stronie poza strefą stanu wyjątkowego trzem osobom, mężczyźnie i małżeństwu. Cała interwencja miała miejsce w nocy, w środku lasu. Z relacji kobiety wynikało, że straciła roczne dziecko miesiąc temu podczas tułaczki w lesie po białoruskiej stronie granicy -  przekazała rzeczniczka prasowa Polskiego Centrum Pomocy Międzynarodowej Aleksandra Rutkowska.

Według matki dziecka, przyczyną śmierci było wyziębienie.

Komentuj
14:40, 20.11.2021

W Hajnówce w województwie podlaskim trwa protest pod hasłem "Matki na granicę". Biorą w niej udział m.in. mieszkańcy terenów przygranicznych.

- Od około dwóch miesięcy mnie i wielu osobom stąd trudno jest myśleć o czymś innym, niż o ludziach w lesie. Tak trudno, że niektórzy nie wymieniają nawet słów "imigrant" czy "uchodźca" - mówiła Ewa, jedna z uczestniczek manifestacji. 

Dodała, że wraz z sąsiadami, wielokrotnie organizowała o ostatnim czasie pomoc dla napotkanych w lesie cudzowiemców.

- Przez bardzo krótki czas, wszystko się bardzo zmieniło. Nawet puszcza, którą znam od kilkudziesięciu lat, która wydawała się być niezmienna, już nie jest miejscem spokoju i ciszy, tylko jest dla mnie miejscem cierpnienia. Ja nie jestem w stanie tak spokojnie iść i zachwycać się nią, tylko cały czas myślę, o tym, że może spotkam kogoś, kto walczy o swoje życie i bardzo potrzebuje pomocy - mówiła.

Komentuj
14:04, 20.11.2021
Komentuj
14:03, 20.11.2021

Stanisław Żaryn przekazał, że "reżim Łukaszenki koncentruje się obecnie na destabilizowaniu granicy z Polską. Nasz kraj stał się głównym celem działań Białorusi".


Rzecznik ministra koordynatora służb specjalnych dodał, że "ostatnio jedna z grup kontrolowanych przez białoruskie służby została nawet zawrócona spod granicy z Łotwą. Cudzoziemcy trafili w region granicy RP".


Żaryn zaznaczył, że Białoruś cynicznie wykorzystuje szlak migracyjny do realizacji celów politycznych przeciwko Europie. Komentuj
13:49, 20.11.2021

- Sytuacja na polsko-białoruskiej granicy jest problemem całej UE, a tymczasem grupa frakcji w Parlamencie Europejskim atakuje Polskę - powiedziała w rozmowie z dziennikiem "Magyar Nemzet" wiceszefowa rządzącego na Węgrzech Fideszu Kinga Gal.  

2
13:47, 20.11.2021

Wojsko Obrony Terytorialnej udostępniło w mediach społecznościowych nagranie z akcji na Bugu. 

1
13:20, 20.11.2021

Do sytuacji na granicy polsko-białoruskiej odniósł się były prezydent Lech Wałęsa. Polityk udzielił wywiadu dziennikowi "Corriere della Sera". 

 

 "Europa nie może przyjąć milionów migrantów" - przekazał Wałęsa i dodał, że "kwestią zasadniczą jest to, dlaczego te osoby chcą dostać się" do UE. 


 "Rosja jest wrogo nastawiona do Unii Europejskiej, bo stanowi ona podstawową przeszkodę dla jego pragnienia odzyskania utraconych republik" - mówił Wałęsa o roli Putina w obecnym kryzysie migracyjnym. 

Komentuj
13:16, 20.11.2021

Mateusz Morawiecki przekazał również, że na niedzielę ma zaplanowane trzy pierwszy spotkanie - na Litwie, Łotwie i w Estonii. Szef polskiego rządu spotka się z premierami tych krajów, aby rozmawiać o kryzysie na granicy polsko-białoruskiej. 

1
13:12, 20.11.2021

"Niestety, istnieją liczne przesłanki, że przez wiele miesięcy, a nawet lat, ten kryzys geopolityczny będzie kontynuowany. To, że niektóre działania zostały częściowo wstrzymane, nie oznacza, że planowane w Moskwie ataki się zakończyły. Musimy wyciągać wnioski z działań Rosji w Gruzji czy na Krymie, na wschodniej Ukrainie. Informacje, które spływają do naszego kraju i do naszych sojuszników są niepokojące" - przekazał Morawiecki. 

Komentuj
13:11, 20.11.2021

"Wszyscy widzimy intensywne działania inicjowane na Wschodzie - cyberataki czy manipulacje cenami i dostawami gazu, które mają na celu wywołanie kryzysu energetycznego. W rękach Rosji pojawiło się też nowe narzędzie szantażu - planowane uruchomienie gazociągu Nord Stream 2. Ostatnio jest to również organizowanie działań migracyjnych, które doprowadziły do kryzysu na granicy polsko-białoruskiej" - napisał Mateusz Morawiecki na Facebooku. 

2
13:08, 20.11.2021

Mateusz Morawiecki przekazał w mediach społecznościowych, że w związku z  poważną sytuacją na granicy polsko-białoruskiej "wyrusza w podróż po kilku krajach europejskich, aby rozmawiać o kryzysie międzynarodowym wywołanym przez działania Aleksandra Łukaszenki" 

Komentuj
13:06, 20.11.2021
Komentuj
13:05, 20.11.2021

Poseł Koalicji Obywatelskiej Paweł Kowal przekazał podcaście Machina Władzy w RadioZET.pl, że kryzys na granicy polsko-białoruskiej jest w pełni sterowany przez Władimira Putina. 


- Migranci są tutaj tylko bronią w rękach autokraty. Bronią w rękach Putina, który sprawdza reakcje Zachodu na nacisk, strach - mówił polityk.  

Komentuj
12:57, 20.11.2021

Białoruska niezależna dziennikarka Hanna Liubakova przekazała, że na 28 listopada zaplanowano lot ewakuacyjny z Mińska do Damaszku, a następnie do Bagdadu. Jak podają rosyjskie media, białoruska agencja turystyczna Dream Job zapowiedziała ten lot migrantom, którzy są na granicy. Ci, którzy skorzystali z usług tej agencji, aby polecieć do Białorusi, będą mogli wrócić za darmo. 


1
12:49, 20.11.2021

- Nie mamy dowodów, że to Kreml stoi za kryzysem z migrantami, może mają je dziennikarze, ale my nie. Ale na pewno Kreml wykorzystuje instrumentalnie ten kryzys dla swoich korzyści. Białoruski dyktator chce (zdobyć) uznanie Zachodu poprzez szantaż. A Kreml chce z kolei zemsty na Zachodzie i pokazać, że Białoruś jest nadal częścią sfery wpływów geopolitycznych Rosji - tak do kryzysu na granicy polsko-białoruskiej odniosła przywódczyni białoruskiej opozycji Swiatłana Cichanouska w wywiadzie dla dziennika "La Stampa".

3
12:47, 20.11.2021
1
12:46, 20.11.2021

Wojsko Obrony Terytorialnej przekazało w mediach społecznościowych, że migranci dowożeni są ciężarówkami białoruskiej Straży Granicznej. Następnie próbują przedostać się na terytorium Polski. "Po nieudanej próbie, dzielą się na mniejsze grupy, wsiadają do ciężarówek, są przewożeni w kolejne miejsca" - dodano w komunikacie. 

Komentuj
12:39, 20.11.2021

Swiatłana Cichanouska w sobotnim wywiadzie dla dziennika "La Stampa" odniosła się do sytuacji na granicy polsko-białoruskiej. Przywódczyni białoruskiej opozycji przekazała, że "nie można oskarżać Polski w sprawie migrantów, ale trzeba ją wspierać, bo broni granic europejskich".


Cichanouska dodała również, że kryzys na granicy to szantaż ze strony Białorusi i jest to instrumentalnie wykorzystywane przez Rosję.


"Pragnę powiedzieć, że Polska chce otoczyć opieką tych imigrantów, mam na to dowody, ale Warszawa nie chce być szantażowana przez Łukaszenkę. Polska wiele razy próbowała wysłać pomoc humanitarną, próbowała uspokoić tych ludzi, którzy podżegani zachowywali się w sposób straszny; prosiła, by nie rzucać kamieniami, kijami, cegłami jak bronią, co zostało zorganizowane przez policję (Aleksandra - przyp. red.) Łukaszenki" - przekazała Ciechanouska.


Komentuj
12:07, 20.11.2021
Komentuj
11:45, 20.11.2021

Mariusz Błaszczak na antenie RMF FM odniósł się również do ataku na fotoreporterów. - Pochwaliłem żołnierzy, którzy brali udział w incydencie z fotoreporterami. Ich obowiązkiem jest wykazywanie stanowczości i bardzo dobrze, że zareagowali ostro wobec trzech zamaskowanych mężczyzn - przekazał szef MON.  

Komentuj
11:27, 20.11.2021
2

Straż Graniczna przekazała, że w piątek 19 listopada odnotowano 195 prób nielegalnego przekroczenia granicy polsko-białoruskiej.

"Zatrzymanych zostało 5 cudzoziemców. Wobec 82 cudzoziemców wydano postanowienia o opuszczeniu terytorium RP. Za pomocnictwo zatrzymano 2 obywateli Ukrainy i obywatel Niemiec" - przekazano w komunikacie.

Zobacz także: Tusk oskarża rząd ws. granicy. "Słyszałem modlitwę o kłopoty"

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d1tlrup
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1tlrup
Więcej tematów