Trwa ładowanie...
d4n2djm

Kryzys imigracyjny. W czwartek decyzja Donalda Tuska

Przewodniczący Rady Europejskiej Donald Tusk zapowiedział, że w czwartek podejmie decyzję ws. ewentualnego zwołania unijnego szczytu związanego z kryzysem migracyjnym, z jakim mierzy się UE. Wcześniej chce przeprowadzić konsultacje w tej sprawie.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Kryzys imigracyjny. W czwartek decyzja Donalda Tuska
(PAP/EPA, Fot: MATHIEU CUGNOT)
d4n2djm

- Podczas moich konsultacji niektórzy liderzy zwrócili się o dodatkowy szczyt Rady Europejskiej ws. migracji. Będę kontynuował konsultacje i ogłoszę moją decyzję w czwartek - napisał Tusk na Twitterze. Szef Rady Europejskiej był we wtorek w Seulu na szczycie UE-Korea Południowa.

Kanclerze Niemiec i Austrii, Angela Merkel i Werner Faymann, zaapelowali wcześniej we wtorek o zwołanie w przyszłym tygodniu szczytu poświęconego uchodźcom. Rozwiązaniem kryzysu migracyjnego musi zająć się cała UE - podkreśliła Merkel.

To konsekwencja braku porozumienia wśród ministrów spraw wewnętrznych, którym w poniedziałek nie udało się osiągnąć jednomyślności ws. sposobu rozdziału dodatkowych 120 tys. uchodźców pomiędzy kraje UE. Wśród przeciwników planu, jaki zaproponowała Komisja Europejska, była Polska oraz inne kraje Grupy Wyszehradzkiej.

d4n2djm

Tusk już w piątek zapowiedział, że jeśli ministrowie spraw wewnętrznych państw UE nie uzgodnią w poniedziałek działań w sprawie kryzysu migracyjnego, to zwoła pilny szczyt przywódców unijnych.

Poza Merkel i austriackim kanclerzem, który ocenił, że kryzys migracyjny może zagrozić projektowi UE, zwołania nadzwyczajnego szczytu domagał się też premier Słowacji. Robert Fico podkreślił jednak, że Bratysława nie zgodzi się na obowiązkowe kwoty imigrantów dla krajów UE. Do Tuska ws. szczytu apelował również szef liberałów w Parlamencie Europejskim Guy Verhofstadt.

W poniedziałek z powodu kryzysu imigracyjnego Węgry ogłosiły stan kryzysowy w dwóch komitatach przy granicy z Serbią.

d4n2djm

Podziel się opinią

Share
d4n2djm
d4n2djm
Więcej tematów