Trwa ładowanie...

Kryzys dyplomatyczny na linii Arabia Saudyjska – Kanada. Powodem konfliktu są prawa człowieka

24 godziny-tyle otrzymał ambasador Kanady na opuszczenie stolicy Arabii Saudyjskiej. Władze w Rijadzie nakazały powrót do kraju swojemu przedstawicielowi w Ottawie. Równocześnie wstrzymane zostały wszelkie umowy handlowe między Arabią Saudyjską a Kanadą.

Kryzys dyplomatyczny na linii Arabia Saudyjska – Kanada. Powodem konfliktu są prawa człowiekaŹródło: iStock.com
d2u9vxp
d2u9vxp

Powody konfliktu między Arabią Saudyjską a Kanadą

Źródła kryzysu dyplomatycznego należy szukać w niedawnych zatrzymaniach aktywistów walczących o prawa kobiet w Arabii Saudyjskiej. Chcąc wspomóc działaczy Kanada wezwała władze Arabii do uwolnienia więźniów. Król uznał to za rażące naruszenie suwerenności jego kraju i podjął decyzję o zawieszeniu wszelkich stosunków dyplomatycznych i handlowych z Kanadą.

Prawa kobiet w Arabii Saudyjskiej

Sytuacja kobiet w Arabii jest bardzo trudna. Na ulicach mogą pojawiać się tylko za zgodą męskiego opiekuna (ojca, brata, męża, syna) lub w jego towarzystwie. Podczas przebywania po za domem ich ciała muszą być dokładnie zakryte długą chustą, tyczy się to również okrycia głowy i twarzy. Wszystkie miejsca publiczne w tym kraju posiadają oddzielne miejsca dla kobiet a oddzielne dla mężczyzn. Dziewczyna chcąca podjąć naukę na uczelni wyższej również musi uzyskać na to zgodę opiekuna. Podobnie jest w kwestii wyjazdu zagranicznego lub podjęcia pracy. Rewolucją kulturową ostatnich lat jest wydane w maju tego roku pozwolenia na prowadzenie przez kobiety samochodu. Saudyjki jako ostatnie na świecie otrzymały do tego prawo. Nie dawno książę Muhammad ibn Salman (następca tronu) mianował kobietę na stanowisko wiceministra pracy i rozwoju społecznego, a we współpracy z ministrem kultury wydał zezwolenie na legalne otwieranie kin. Przez ostatnich 40 lat było to niemożliwe. Z perspektywy mieszkanek krajów, w których przestrzegane są prawa kobiet, taki system w Arabii to niewolnictwo. Jednak główne zainteresowane nie odbierają tego jako coś złego. Wszystkie normy panujące w ich kraju mają podłoże kulturowe. Saudyjki są wręcz szczęśliwe, że np. pracują na innym piętrze niż mężczyźni, bo to zapewnia im dużo wolnej przestrzeni. Kobiety w bogatych miastach Arabii Saudyjskiej nie zajmują się również prowadzeniem domu, czy wychowaniem dzieci. Dlatego często uważają swoje życie za beztroskie.

d2u9vxp
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2u9vxp
Więcej tematów