Krytyczny raport Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka. Ministerstwo Sprawiedliwości reaguje
- Zbiór całkowicie subiektywnych opinii 40 anonimowych sędziów - tak rzecznik Ministerstwa Sprawiedliwości ocenił raport Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka. Organizacja zbadała nastroje panujące w polskim sądownictwie. Sztandarowa reforma rządu nie cieszy się dobrą opinią.
25.07.2019 | aktual.: 29.03.2022 11:38
- Ministerstwo Sprawiedliwości z zażenowaniem przyjmuje publikację Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka "Czas próby. Sędziowie wobec zmian w wymiarze sprawiedliwości" - powiedział w rozmowie z portalem onet.pl rzecznik Ministerstwa Sprawiedliwości Jan Kanthak.
I dodał, że jest to "zbiór całkowicie subiektywnych opinii 40 anonimowych sędziów, których nie poddano żadnej weryfikacji czy sprawdzeniu". W jego ocenie na tej podstawie nie można oceniać reformy sądownictwa przeprowadzonej przez PiS.
Kanthak uważa, że dokument jest "nierzetelny, niewiarygodny" i opiera się na "nieprawdziwych informacjach" przekazanych przez "wrogo nastawionych" sędziów.
Helsińska Fundacja Praw Człowieka alarmuje ws. sędziów
Z raportu HFPC wynika, że polscy sędziowie odczuwają nakładaną na nich polityczną presję. Na jego potrzeby porozmawiano z 40 sędziami z 26 sądów powszechnych z 15 miast.
Formy presji mają obejmować 5 obszarów: próby wpływania na proces orzeczniczy, postępowania dyscyplinarne, konflikty w sądach, ataki ze strony mediów oraz naruszenie prawa do prywatności sędziów.
- Którejś z tych form nacisku doświadczyła ponad połowa naszych rozmówców - podkreślała Małgorzata Szuleka, współautorka raportu.
Źródło: onet.pl
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl