Trwa ładowanie...
dzruc5s

Krytyczny raport Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka. Ministerstwo Sprawiedliwości reaguje

- Zbiór całkowicie subiektywnych opinii 40 anonimowych sędziów - tak rzecznik Ministerstwa Sprawiedliwości ocenił raport Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka. Organizacja zbadała nastroje panujące w polskim sądownictwie. Sztandarowa reforma rządu nie cieszy się dobrą opinią.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Rzecznik Ministerstwa Sprawiedliwości odpierał zarzuty autorów raportu HFPC
Rzecznik Ministerstwa Sprawiedliwości odpierał zarzuty autorów raportu HFPC (PAP, Fot: Wojciech Olkuśnik)
dzruc5s

- Ministerstwo Sprawiedliwości z zażenowaniem przyjmuje publikację Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka "Czas próby. Sędziowie wobec zmian w wymiarze sprawiedliwości" - powiedział w rozmowie z portalem onet.pl rzecznik Ministerstwa Sprawiedliwości Jan Kanthak.

I dodał, że jest to "zbiór całkowicie subiektywnych opinii 40 anonimowych sędziów, których nie poddano żadnej weryfikacji czy sprawdzeniu". W jego ocenie na tej podstawie nie można oceniać reformy sądownictwa przeprowadzonej przez PiS.

dzruc5s

Kanthak uważa, że dokument jest "nierzetelny, niewiarygodny" i opiera się na "nieprawdziwych informacjach" przekazanych przez "wrogo nastawionych" sędziów.

Zobacz także: "Rodzina Adamsów” wśród opozycji. Leszek Miller ma żal

Helsińska Fundacja Praw Człowieka alarmuje ws. sędziów

Z raportu HFPC wynika, że polscy sędziowie odczuwają nakładaną na nich polityczną presję. Na jego potrzeby porozmawiano z 40 sędziami z 26 sądów powszechnych z 15 miast.

dzruc5s

Formy presji mają obejmować 5 obszarów: próby wpływania na proces orzeczniczy, postępowania dyscyplinarne, konflikty w sądach, ataki ze strony mediów oraz naruszenie prawa do prywatności sędziów.

- Którejś z tych form nacisku doświadczyła ponad połowa naszych rozmówców - podkreślała Małgorzata Szuleka, współautorka raportu.

Źródło: onet.pl

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

dzruc5s

Podziel się opinią

Share
dzruc5s
dzruc5s
Więcej tematów