Trwa ładowanie...

Krytyczny raport Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka. Ministerstwo Sprawiedliwości reaguje

- Zbiór całkowicie subiektywnych opinii 40 anonimowych sędziów - tak rzecznik Ministerstwa Sprawiedliwości ocenił raport Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka. Organizacja zbadała nastroje panujące w polskim sądownictwie. Sztandarowa reforma rządu nie cieszy się dobrą opinią.
Share
Rzecznik Ministerstwa Sprawiedliwości odpierał zarzuty autorów raportu HFPC
Rzecznik Ministerstwa Sprawiedliwości odpierał zarzuty autorów raportu HFPCŹródło: PAP, Fot: Wojciech Olkuśnik
d30r9s3

- Ministerstwo Sprawiedliwości z zażenowaniem przyjmuje publikację Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka "Czas próby. Sędziowie wobec zmian w wymiarze sprawiedliwości" - powiedział w rozmowie z portalem onet.pl rzecznik Ministerstwa Sprawiedliwości Jan Kanthak.

I dodał, że jest to "zbiór całkowicie subiektywnych opinii 40 anonimowych sędziów, których nie poddano żadnej weryfikacji czy sprawdzeniu". W jego ocenie na tej podstawie nie można oceniać reformy sądownictwa przeprowadzonej przez PiS.

d30r9s3

Kanthak uważa, że dokument jest "nierzetelny, niewiarygodny" i opiera się na "nieprawdziwych informacjach" przekazanych przez "wrogo nastawionych" sędziów.

Zobacz także: "Rodzina Adamsów” wśród opozycji. Leszek Miller ma żal

Helsińska Fundacja Praw Człowieka alarmuje ws. sędziów

Z raportu HFPC wynika, że polscy sędziowie odczuwają nakładaną na nich polityczną presję. Na jego potrzeby porozmawiano z 40 sędziami z 26 sądów powszechnych z 15 miast.

d30r9s3

Formy presji mają obejmować 5 obszarów: próby wpływania na proces orzeczniczy, postępowania dyscyplinarne, konflikty w sądach, ataki ze strony mediów oraz naruszenie prawa do prywatności sędziów.

- Którejś z tych form nacisku doświadczyła ponad połowa naszych rozmówców - podkreślała Małgorzata Szuleka, współautorka raportu.

Źródło: onet.pl

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d30r9s3

Podziel się opinią

Share
d30r9s3
d30r9s3
Więcej tematów