Trwa ładowanie...

Krytyczny raport Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka. Ministerstwo Sprawiedliwości reaguje

- Zbiór całkowicie subiektywnych opinii 40 anonimowych sędziów - tak rzecznik Ministerstwa Sprawiedliwości ocenił raport Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka. Organizacja zbadała nastroje panujące w polskim sądownictwie. Sztandarowa reforma rządu nie cieszy się dobrą opinią.

Krytyczny raport Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka. Ministerstwo Sprawiedliwości reagujeŹródło: PAP, fot: Wojciech Olkuśnik
d3n9xc0
d3n9xc0

- Ministerstwo Sprawiedliwości z zażenowaniem przyjmuje publikację Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka "Czas próby. Sędziowie wobec zmian w wymiarze sprawiedliwości" - powiedział w rozmowie z portalem onet.pl rzecznik Ministerstwa Sprawiedliwości Jan Kanthak.

I dodał, że jest to "zbiór całkowicie subiektywnych opinii 40 anonimowych sędziów, których nie poddano żadnej weryfikacji czy sprawdzeniu". W jego ocenie na tej podstawie nie można oceniać reformy sądownictwa przeprowadzonej przez PiS.

Kanthak uważa, że dokument jest "nierzetelny, niewiarygodny" i opiera się na "nieprawdziwych informacjach" przekazanych przez "wrogo nastawionych" sędziów.

Zobacz także: "Rodzina Adamsów” wśród opozycji. Leszek Miller ma żal

Helsińska Fundacja Praw Człowieka alarmuje ws. sędziów

Z raportu HFPC wynika, że polscy sędziowie odczuwają nakładaną na nich polityczną presję. Na jego potrzeby porozmawiano z 40 sędziami z 26 sądów powszechnych z 15 miast.

Formy presji mają obejmować 5 obszarów: próby wpływania na proces orzeczniczy, postępowania dyscyplinarne, konflikty w sądach, ataki ze strony mediów oraz naruszenie prawa do prywatności sędziów.

- Którejś z tych form nacisku doświadczyła ponad połowa naszych rozmówców - podkreślała Małgorzata Szuleka, współautorka raportu.

Źródło: onet.pl

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d3n9xc0
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3n9xc0
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj