Krystyna Szumilas: religii nie ma w podstawie programowej, nie może być na maturze
Religia jest przedmiotem, który jest poza podstawą programową kształcenia ogólnego przyjmowaną przez ministra edukacji. Matura obejmuje, i będzie nadal obejmowała, tylko przedmioty z podstawy programowej - poinformowała minister edukacji Krystyna Szumilas.
23.05.2013 | aktual.: 23.05.2013 12:19
W radiu Tok FM Szumilas przypomniała, że kwestia egzaminu maturalnego z religii była w tym roku tematem rozmowy na Komisji Wspólnej Rządu i Episkopatu.
- Wyjaśniałam jaka jest sytuacja prawna nauczania religii. Religia jest nauczana według programu kościołów i związków wyznaniowych. Jest to przedmiot poza podstawą programową kształcenia ogólnego przyjmowaną przez ministra edukacji - przypomniała Szumilas. Zaznaczyła, że matura obejmuje tylko przedmioty nauczania, które znajdują się w podstawie.
- Niedawno podpisałam rozporządzenie dotyczące matury w 2015 r. I tam wyraźnie jest powiedziane, że w części podstawowej matura się nie zmieni - nadal będą obowiązkowe egzaminy pisemne z języka polskiego, matematyki i języka obcego, a w części dodatkowej pisemnej matury uczniowie będą mogli wybrać przedmiot na poziomie rozszerzonym, przedmiot z podstawy programowej ministra edukacji - powiedziała minister.
- Religia jest poza podstawą programową, a więc nie ma tutaj możliwości prawnych - podkreśliła.
Wiosną 2015 r. maturę będzie zdawać pierwszy rocznik uczniów, który uczy się zgodnie z nową podstawą programową kształcenia ogólnego (to obecni uczniowie klas I szkół ponadgimnazjalnych), stąd było konieczne wydanie przez minister edukacji nowego rozporządzenia regulującego zasady zdawania matury.
Dyskusja rozpoczęła się od wypowiedzi przewodniczącego komisji Episkopatu ds. wychowania katolickiego bp. Marka Mendyka dla "Naszego Dziennika" 17 maja. - Strona Kościoła już pięć lat temu spełniła wszystkie formalne warunki, by maturzyści mieli możliwość zdawania religii na egzaminie dojrzałości, wciąż jednak nie ma pozytywnej decyzji ze strony ministerstwa - mówił. Według bp. Mendyka do połowy kwietnia MEN miało przygotować analizę prawną tego problemu. - Miało przygotować dane, co jeszcze musi zrobić Kościół, a co ministerstwo, aby matura stała się przedmiotem maturalnym - mówił, dodając, że wciąż stronie kościelnej nie udało się umówić z przedstawicielami MEN na spotkanie w tej sprawie.