Krym chce referendum w sprawie języka rosyjskiego
Na Krymie odbędzie się referendum w sprawie nadania językowi rosyjskiemu statusu języka państwowego - postanowiła Rada Najwyższa Autonomicznej Republiki Krymu. Miejscowa prokuratura uważa, że uchwała jest sprzeczna z ukraińskim prawem.
22.02.2006 13:30
Krymscy deputowani uchwalili, że referendum językowe odbędzie się 26 marca, czyli w dzień wyborów parlamentarnych na Ukrainie. Decyzję tę poparło 53 krymskich deputowanych, 1 był przeciw. Ogółem w parlamencie Krymu zasiada 100 deputowanych.
Zgodnie z uchwałą, mieszkańcy półwyspu odpowiedzą na pytanie: "Czy zgadzasz się na nadanie językowi rosyjskiemu statusu drugiego języka państwowego".
Pomysłodawcą referendum jest Jewhenij Bubnow z frakcji "Za Janukowycza". Przed środowym głosowaniem w miejscowym parlamencie grupy inicjatywne zebrały ponad 300 tys. podpisów z poparciem dla tej inicjatywy.
Prokurator Krymu Wiktor Szemczuk powiedział dziennikarzom po głosowaniu, że uchwała krymskich deputowanych wykracza poza ich kompetencje. Decyzja o referendum nie ma podstaw prawnych. Kwestie dotyczące konstytucyjnego porządku państwa - a język jest jednym z jego elementów - leżą wyłącznie w kompetencjach referendum ogólnonarodowego - podkreślił.
Szemczuk zapowiedział podjęcie przez prokuraturę działań, zmierzających do uchylenia decyzji krymskiego parlamentu.
Ukraińscy obserwatorzy uważają, że kwestia drugiego języka państwowego to gra przedwyborcza, której celem jest zdobycie głosów elektoratu rosyjskojęzycznego, zamieszkującego przeważnie wschodnie i południowe regiony Ukrainy.
Szczególnie podatni na hasła dotyczące języka rosyjskiego są mieszkańcy Krymu, wśród których ok. 60% stanowią etniczni Rosjanie. Mają oni poparcie niektórych ugrupowań politycznych w Rosji, które twierdzą, że Półwysep Krymski, włączony w skład Ukraińskiej SRR w 1954 roku, powinien należeć do Rosji.
Tymczasem, zgodnie z opublikowanymi w środę wynikami sondażu kijowskiego centrum analitycznego im. Razumkowa, zrównanie statusu języka ukraińskiego i rosyjskiego popiera 37% obywateli Ukrainy. 35% jest zdania, że jedynym oficjalnym językiem na Ukrainie powinien być ukraiński.
Jarosław Junko