PolskaKRS sprzeciwia się ministrowi sprawiedliwości. Ziobro: stał się skandal

KRS sprzeciwia się ministrowi sprawiedliwości. Ziobro: stał się skandal

Krajowa Rada Sądownictwa postanowiła sprzeciwić się ministrowi sprawiedliwości. Nie powoła na stanowiska asesorów sądowych zgłoszonych przez niego kandydatów. - To skandal - stwierdził Zbigniew Ziobro na specjalnie zwołanej konferencji.

KRS sprzeciwia się ministrowi sprawiedliwości. Ziobro: stał się skandal
Źródło zdjęć: © PAP | Leszek Szymański
Violetta Baran

30.10.2017 | aktual.: 30.10.2017 21:23

"Krajowa Rada Sądownictwa postanowiła nie powoływać asesorów z listy przesłanej przez ministra sprawiedliwości. Wobec wszystkich 265 kandydatów wyrażono skuteczny sprzeciw. Jest to spowodowane nie spełnianiem kryteriów ustawowych" - napisał w oświadczeniu rzecznik prasowy KRS Waldemar Żurek.

Rzecznik nie poinformował w oświadczeniu, jakie zastrzeżenia ma Rada. Zapowiedział, że o szczegółach poinformuje na wtorkowej konferencji prasowej. W rozmowie z portalem wyborcza.pl wyjawił jednak, że chodzi o powody formalne - czyli m.in. o niekompletną dokumentację dotyczącą sędziów czy nieaktualne badania psychologiczne.

- Niestety stało się coś, co trudno nawet bez emocji komentować, bo stał się skandal: dziś KRS stanęła wbrew interesom całego polskiego społeczeństwa, a przede wszystkim skrzywdziła swoją decyzją tych świetnie przygotowanych, znakomicie wykształconych ludzi, którzy - mówię to w czasie teraźniejszym, bo liczę, że tak się stanie - są nadal wielką nadzieją polskiego sądownictwa - skomentował decyzję KRS na specjalnie zwołanym briefingu prasowym Zbigniew Ziobro.

- KRS pokazała, że jest ciałem niereformowalnym, że cynicznie rozumiane interesy korporacyjne są ważniejsze niż interes wymiaru sprawiedliwości - dodał minister.

21 września akty mianowania od ministra sprawiedliwości odebrało 265 asesorów sądowych. To pierwsi asesorzy - absolwenci Krajowej Szkoły Sądownictwa i Prokuratury w Krakowie.

Asesorów nie było w polskich sądach od wiosny 2009 r. Było to efektem wyroku Trybunału Konstytucyjnego z 2007 r., gdy uchylono ówczesne przepisy o asesorach, stwierdzając ich niezgodność z konstytucją. W 2016 r. przywrócono jednak tę instytucję i po kolejnych nowelizacjach rozstrzygnięto, iż powrót asesorów do sądów nastąpi jesienią tego roku.

Lista mianowanych asesorów trafiła do Krajowej Rady Sądownictwa. Miała ona miesiąc czasu na zgłoszenie sprzeciwu, wobec pełnienia obowiązków sędziego przez asesora sądowego. KRS z tej możliwości skorzystała.

Źródło: WP, PAP

Wybrane dla Ciebie
Komentarze (1248)