KRRiT: przypisać abonament RTV do adresu
Obowiązek płacenia abonamentu radiowo-telewizyjnego będzie przypisany do naszego adresu. Nie zapłacą tylko ci, którzy zdeklarują, że nie mają odbiornika - zakłada projekt noweli ustawy o Krajowej Radzie Radiofonii i Telewizji.
26.11.2001 | aktual.: 22.06.2002 14:29
Wprowadzamy instytucję tzw. domniemania; z faktem posiadania adresu będzie się wiązać obowiązek płacenia abonamentu, chyba że ktoś zdeklaruje, że odbiornika nie ma - powiedział w poniedziałek przewodniczący Krajowej Rady, Juliusz Braun, w Radiu Kielce. Spotkał się tam z miejscowymi parlamentarzystami, by ich zapoznać z koncepcją zmian w ustawie o Krajowej Radzie Radiofonii i Telewizji.
Chcemy tak zmienić przepisy, by we wspólnej sprawie wszyscy równo ponosili ciężary - podkreślił przewodniczący Rady. Znaczna część obywateli wywiązuje się uczciwie i rzetelnie z obowiązku płacenia abonamentu; jest niesprawiedliwe, że niektórzy z tego obowiązku bezkarnie się nie wywiązują - mówił.
Publiczna radiofonia w Polsce przechodzi kryzys finansowy. Kondycja Radia Kielce na tle innych rozgłośni jest dobra, ale to nie oznacza, że nie mogłoby być lepiej - ocenił Braun.
Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji skieruje projekt nowelizacji ustawy do Sejmu w najbliższym czasie, prawdopodobnie za pośrednictwem rządu - poinformował wiceprzewodniczący Rady, Włodzimierz Czarzasty.
Z danych Rady wynika, że odbiorniki radiowe i telewizyjne ma w Polsce zarejestrowane 74% gospodarstw domowych. 43,4% z nich nie opłaca abonamentu, przy czym ok. 28% jest z tego obowiązku prawnie zwolnionych (np. kombatanci, inwalidzi, osoby powyżej 75 roku życia).(jd)