PolskaKRRiT akceptuje harmonogram prac nad nowelą ustawy o rtv

KRRiT akceptuje harmonogram prac nad nowelą ustawy o rtv

Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji (KRRiT) pozytywnie ocenia ogłoszony w piątek przez resort kultury harmonogram prac nad nowelizacją ustawy o rtv. Poinformowali o tym członkowie Rady, uczestniczący w panelu, dotyczącym rozwoju sektora audiowizualnego w Polsce, odbywającym się w ramach XIII Forum Ekonomicznego w Krynicy.

06.09.2003 | aktual.: 06.09.2003 14:26

"Do przedstawionych grup zagadnień trudno mieć zastrzeżenia. Jeżeli KRRiT zostanie włączona do tych prac, dołożymy wszelkich starań, aby sprostać temu ważnemu wyzwaniu" - powiedziała przewodnicząca Rady, Danuta Waniek.

Według niej, w trakcie dalszych prac nad projektem ustawy należy pamiętać o tym, że w porównaniu z innymi państwami Europy Środkowo- Wschodniej Polska stanowi relatywnie duży i zasobny rynek, zarówno w znaczeniu ogólnym, jak i w odniesieniu do branży audiowizualnej.

"Wszak tylko wartość mediów publicznych - według naszych obliczeń - wynosi około 2,5 mld dolarów. Nie chcemy, aby ten potencjał rozproszył się, podobnie jak to się stało na rynku prasowym" - zaznaczyła Waniek.

W jej ocenie, przedstawiony przez rząd kolejny projekt ustawy, dotyczący tzw. części europejskiej jest bezsporny i oczywisty, ponieważ realizuje efekty negocjacji pomiędzy Polską a Unią Europejską.

"Trudno w tym przypadku o popełnienie błędu, bo nie trzeba dokonywać wyboru, chociaż jeden z przepisów europejskich, odnoszący się o zniesienia ograniczeń kapitałowych dla inwestorów z krajów UE oraz wprowadzenia 49-procentowego limitu dla inwestorów spoza UE (obecnie obowiązuje zasada 33% niezależnie od pochodzenia inwestora), może mieć kolosalny wpływ na to, co stanie się z polskim rynkiem mediów elektronicznych w najbliższych latach" - oceniła przewodnicząca KRRiT.

Według niej, w tej sytuacji wielką niewiadomą jest kształt konkretnych przepisów, odnoszących się do tzw. części krajowej, wymagającej nowej wizji. Wizji, opierającej się na analizach, obliczeniach, kompromisach, określeniu obszaru interesu publicznego na dziś i na najbliższe lata oraz granic liberalizacji rynku mediów elektronicznych. "Ta cześć będzie sporna i znacznie trudniejsza" - dodała Waniek.

Członek KRRiT, prof. Tomasz Goban-Klas, uważa, że propozycja przeprowadzenia debaty na temat ładu medialnego w Polsce, która poprzedzi przygotowanie drugiej części noweli ustawy o TV, jest bardzo dobra, ale spóźniona. Jego zdaniem, taka debata powinna się byłą odbyć już przy pierwszym przygotowywaniu projektu.

"Pomysł ten wpisuje się w zasady stosowane na rozwiniętych rynkach światowych m.in. w Stanach Zjednoczonych, gdzie istnieje wręcz obowiązek szerokiej publicznej konsultacji przy każdym rozstrzygnięciu dotyczącym rynku mediów. Wprowadzenie tego zwyczaju do Polski jest związane z nowoczesnym podejściem do tworzenia prawa, żeby nie robić tego w zaciszu gabinetów, ale także z udziałem zainteresowanych stron" - powiedział prof. Goban-Klas.

Jego zdaniem, ważnym ustawowym partnerem powinna być tutaj KRRiT, ponieważ do jej zadań należy projektowanie rozwoju sektora audiowizualnego.

Goban-Klas wierzy w możliwość osiągnięcia kompromisu między mediami publicznymi i prywatnymi, pod warunkiem, że obie te grupy zyskają na nowelizacji.

"Uświadomić sobie trzeba także, że zupełnie inna jest tożsamość tych dwóch podmiotów. Media prywatne działają jak magnesy, których zadaniem jest przyciągniecie widzów, a media publiczne mają działać jak siewca, który sieje i uprawia kulturę wśród odbiorców" - podkreślił członek KRRiT.

Źródło artykułu:PAP
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)