Trwa ładowanie...

Królowa tylko raz złamała protokół przez 70 lat

Podczas swojego 70-letniego panowania królowa Elżbieta II tylko raz publicznie złamała protokół. Zachowanie to było bardzo symboliczne. Przez wielu Brytyjczyków zostało zauważone i zapamiętane na długie lata.

Elżbieta II zrobiła to tylko raz. Jak złamała królewski protokół?Elżbieta II zrobiła to tylko raz. Jak złamała królewski protokół?Źródło: PAP, fot: Photoshot. All rights reserved.
d163j06

Niemal wszystkie aspekty życia brytyjskiej rodziny królewskiej reguluje specjalny protokół. Jasno określa zarówno zasady zachowania, jak i ubiór. Podczas swojego 70-letniego panowania królowa Elżbieta II tylko raz publicznie zachowała się niegodnie z protokołem.

Moment ten był wyjątkowy w historii Wielkiej Brytanii. Elżbieta II skłoniła głowę przed przejeżdżającym pojazdem z trumną księżnej Diany. Nigdy wcześniej i nigdy później królowa nie ukłoniła się publicznie przed inną osobą.

Elżbieta II krytykowana po śmierci księżnej Diany

Moment śmierci księżnej Diany był szczególnie trudnym dla rodziny królewskiej. Wielu Brytyjczyków krytykowało królową Elżbietę za jej decyzje i zachowania. Brytyjska prasa zauważa, że skłon przed zmarłą synową wyrażał nie tylko szacunek dla zmarłej, ale także dla ludu, który domagał się odpowiedniego uszanowania księżnej Walii, którą bardzo kochali.

d163j06

Tydzień po śmierci Diany 31 sierpnia 1997 r. był tygodniem, który zmienił monarchię. Nigdy wcześniej Jej Wysokość nie spotkała się z takim gniewem ze strony pogrążonego w żalu kraju, który nie mógł zrozumieć jej chłodnego zachowania - przypomina "The Sun". Jako symbol chłodu królowej pokazywano to, że flaga Pałacu Buckingham nie została obniżona do połowy masztu na znak żałoby.

Protokół królewski stwierdza, że jedyną flagą, jaka kiedykolwiek powiewa nad Pałacem jest The Royal Standard i tylko wtedy, gdy suweren był w rezydencji. Ta flaga reprezentowała monarchię i dlatego nigdy nie została obniżona. Nie pomogły tłumaczenia, że flaga nie została obniżona także po śmierci ojca królowej Elżbiety. Opinia publiczna nie dbała o protokół.

W końcu zdecydowano się na oświadczenie. "Księżniczka była bardzo lubianą postacią narodową, ale była także matką, której synowie bardzo za nią tęsknią. Sami książę William i książę Harry chcą być w tym czasie ze swoim ojcem i dziadkami w cichej przystani Balmoral. Jako ich babcia, królowa pomaga książętom pogodzić się z ich stratą". Wtedy też zdecydowano, że flaga Unii – nigdy wcześniej nie zawieszona nad Pałacem Buckingham – zostanie podniesiona do połowy masztu.

Tłumy pod Pałacem Buckingham żegnają królową Elżbietą II

Źródło: The Sun

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d163j06
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d163j06
Więcej tematów