Trwa ładowanie...

Kreml: Rosja wspiera Noworosję; może być gwarantem umowy z Kijowem

Szef Administracji Prezydenta Rosji Siergiej Iwanow oświadczył, że Moskwa wspiera Noworosję, sprzyjając ustanowieniu pokoju w regionie. Oznajmił, że Rosja może podjąć się roli gwaranta porozumień między pospolitym ruszeniem na wschodzie Ukrainy i Kijowem. Iwanow nie wykluczył, że działania wojenne w Donbasie mogą zostać wznowione.
Share
Kreml: Rosja wspiera Noworosję; może być gwarantem umowy z Kijowem
Źródło: WP.PL, Fot: Konrad Żelazowski
d4gacqd

Iwanow powiedział to w wywiadzie dla wielkonakładowej "Komsomolskiej Prawdy", uważanej za tubę prezydenta FR Władimira Putina.

Określenie Noworosja stosowane jest w Rosji w odniesieniu do "konfederacji" Donieckiej Republiki Ludowej (DRL) i Ługańskiej Republiki Ludowej (ŁRL), proklamowanych przez prorosyjskich separatystów na wschodzie Ukrainy przy wsparciu Moskwy. Putin po raz pierwszy publicznie nazwał tę część Ukrainy Noworosją 17 kwietnia, wkrótce po aneksji Krymu.

W Imperium Rosyjskim termin Noworosja był stosowany na określenie przyłączonych do Rosji w XVIII wieku, po wojnach z Turcją, ziem na północ od Morza Czarnego i Morza Azowskiego. Utworzono z nich Gubernię Noworosyjską, która istniała za czasów Katarzyny II w latach 1764-1775 oraz Pawła I - od 1796 do 1802 roku. Ówczesna Noworosja obejmowała m.in. część dzisiejszej Ukrainy - obwody: doniecki, dniepropietrowski, zaporoski, mikołajowski, chersoński i odeski.

d4gacqd

Natomiast "pospolitym ruszeniem" w Rosji nazywani są rebelianci w ukraińskim Donbasie.

Szef kremlowskiej Administracji nie wykluczył, że działania wojenne w Donbasie mogą zostać wznowione. - Liczę na zdrowy rozsądek władz w Kijowie. Jeśli osiągnięte zostanie ostateczne porozumienie, to Rosja może podjąć się roli gwaranta - zadeklarował Iwanow.

Ten bliski współpracownik prezydenta Rosji zauważył zarazem, że obecnie Moskwa może jedynie "sprzyjać osiągnięciu porozumienia, co też czyni". - Mam na myśli przede wszystkim plan Putina, który pozwolił zatrzymać wojnę. Wkład Rosji jest oczywisty; i Putina, i rosyjskiego MSZ. W takich ramach dopuszczam poparcie dla Noworosji - powiedział.

Iwanow potwierdził, że w szeregach rebeliantów walczą ochotnicy z Rosji. - Nigdy tego nie negowaliśmy. Ochotnicy są wszędzie - podkreślił, przywołując przykład Państwa Islamskiego na Bliskim Wschodzie i Czeczenii.

d4gacqd

- Podczas wydarzeń czeczeńskich, a byłem wówczas ministrem obrony, nasz specnaz unicestwił na terytorium Republiki Czeczeńskiej przedstawicieli 52 państw. Jest to udowodnione, gdyż przy trupach były paszporty. Paszporty te przekazałem później swoim kolegom - ministrom obrony Niemiec i Wielkiej Brytanii - oświadczył szef Administracji Prezydenta FR.

Iwanow oznajmił również, że w czasie konfliktu w Donbasie doszło do ludobójstwa i czystek etnicznych. - Jeśli mieszkańcy Donbasu nie chcą żyć w warunkach, jakie stworzyły władze w Kijowie - chcą rozmawiać po rosyjsku, w ojczystym języku, a nie po ukraińsku - to jak można ich do tego zmuszać siłą? To ludobójstwo i czystki etniczne. Takie fakty miały miejsce. To, że dzisiaj w Donbasie znajdują zbiorowe mogiły zamęczonych cywilów, jest tego dobitnym dowodem - powiedział.

d4gacqd

Podziel się opinią

Share
d4gacqd
d4gacqd
Więcej tematów